Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Filipçe: Rreziku i lartë në një ambient të mbyllur që nuk ajroset dhe me numër të madh njerëzish pa maska

Zhurnal Ads

Shkup, 31 tetor – Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, për TV21, shpjegoi se në një ambient të mbyllur që nuk ajroset dhe me një numër të madh njerëzish që nuk mbajnë maskë, rreziku i transmetimit të virusit është dukshëm i lartë.

“Virusi transmetohet gjithmonë përmes kontaktit të ngushtë të frymëmarrjes. Kjo do të thotë pikat, kripërat që dalin nga goja gjatë të folurit janë praktikisht pikat përmes të cilave transmetohet virusi. Bazuar në metodën e transmetimit të virusit, masat parandaluese praktikisht dimensionohen dhe rekomandohen.

Këto nuk janë gjëra që nuk dihen, shkenca e ka ditur për një kohë të gjatë. Sa i gjatë dhe fizikisht është më i afërt kontakti midis një personi të infektuar dhe potencialisht të infektuar, aq më i madh është rreziku. Dhe në atë kuptim në një dhomë të mbyllur që nuk ajroset nëse ka një përqendrim të madh dhe numër të njerëzve që nuk mbajnë maskë mbrojtëse, rreziku këtu është jashtëzakonisht i lartë.

Nëse vendoset maskë, sigurisht, rreziku zvogëlohet edhe më shumë nëse numri i njerëzve në një dhomë të mbyllur është më i vogël dhe nëse shpesh ajroset”, tha për TV21, Venko Filipçe – Ministër i Shëndetësië.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

AlternAtivA: Zaevi ka blerë vaksina vetëm për partinë e tij dhe filialet e saj

R ZH

Maqedonia në luftë me lajmet e rreme rreth vaksinës

D J

Prej sot nis pagesa në faza e pensioneve për muajin tetor

admin

ISHP Klinika e Kardiologjisë organizon aksion për dhurimin e gjakut

T E

Filipçe: Shkollat në Shkup nuk do të marrin leje për mësim me prani fizike për klasat më të larta

T E

Propozimi më i ri: Të sëmurit kronik të kthehen në punë, femrat në pushim të lindjes deri më 31 dhjetor

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...