Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Filloi rikonstruimi i rrugës “Xhon Kenedi”

Shkup, 2 shtator – Zhurnal.mk – Ekipet e Qytetit të Shkupit sot filluan me rikonstruimin e plotë të rrugës “Xhon Kenedi” në Komunën Çair në gjatësi prej 1.200 metrash.

Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov në konferencën për shtyp informoi se në 30-të ditët e ardhshme në këtë rrugë do të kryhet rikonstruimi i plotë i rrugës dhe do të futet risi – përpunimi i shtigjeve për biçikleta.

Qëllimi, siç tha, për qytetarët e kësaj pjese të qytetit është të sigurojmë mënyrë alternative të komunikacionit.

Ai informoi se në rrugë do të bëhet edhe nivelizimi i pusetave dhe zëvendësimi i pjesëve të dëmtuara me qëllim që të sigurohet infrastrukturë më cilësore dhe më e mirë.

“Në pjesën veriore të Shkupit jehona e qytetarëve është veçanërisht pozitive, për arsye se përveç në “Xhon Kenedi” javën e ardhshme fillojmë edhe me “Brigadën maqedonaso-kosovare”. Tashmë është ndërtuar “Hristian Todorovski – Karposh”, po ndërtohet “Bosnjë e Hercegovina”, disa rrethrrotullime këtu janë realizuar. Strategjia e Qytetit është të sigurojmë zhvillim të barabartë të infrastrukturës pasi kjo pjesë e qytetit, kjo rrugë dhe këto rrugë që i numërova kanë qenë jashtë planeve për çfarëdo veprimi”, tha Shilegov.

Ai shtoi se të gjithë qytetarët në Shkup duhet të kenë kushte të barabarta për jetesë, veçanërisht kur është në pyetje infrastruktura. U bëri apel qytetarëve të jenë të durueshëm dhe ta respektojnë regjimin e komunikacionit.

https://www.facebook.com/watch/?v=342996300225920&extid=Ig29zBySZTzwIQRg

Postime të ngjashme

Rinkeviçs pas takimit me Dimitrovin: Shpresoj se Maqedonia e Veriut do të jetë anëtarja e 28-të e BE-së

R Zh

Kuvendi e përfundoi debatin për Projektligjin një pjesë e Malit Sharr të shpallet Park nacional

R Zh

Gjykata Civile dhe Penale Shkup do të përforcohen me nga tre gjyqtarë, vendosi Këshilli Gjyqësor

R Zh

Gjermania kategorikisht kundër ndryshimit të kufijve në Ballkanin perëndimor

Z H

39 viktima dhe 603 raste të reja me Covid në Maqedoni

Z H

Universiteti i Tetovës së bashku me Ambasadën e SHBA-ve në vendin tonë dhe Këndin Amerikan në Tetovë shënuan Ditën e Planetit Tokë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...