Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Fillon përdorimi i testeve të shpejta për Covid-19

Zhurnal Ads

Shkup, 2 nëntor, zhurnal.mk – Ka filluar përdorimi i testeve të shpejta për COVID-19. Këtë e ka konfirmuar mjeki Viktor Isijanovski, drejtor i Shtëpisë së Shëndet dhe anëtar i Komisionit për Sëmundje Infektive.

Shtëpia e Shëndetit – Shkup është institucioni i parë në vend që do të punojë me testet e shpejta. Bëhet fjalë për teste nga kompania Abbott, të cilët janë 99.6 përqind të saktë në rezultat.

Nëse personi që testohet me këto teste është pozitiv, ai gjatë ditës njoftohet nga Instituti për Shëndet Publik, i cili më pas i nënshtrohet anketës epidemiologjike për personat me të cilët ka pasur kontakt.

Dje nga Ministria e Shëndetësisë njoftuan se do të arrijnë 13 mijë teste të shpejta, të cilët do të shpërndahen në të gjitha pikat për testim në vend.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Të padukshmit e Maqedonisë së Veriut

T E

Reforma në arsim, shqiptarët ende mësojnë në kushte të këqija!

R ZH

LSDM: Raporti i progresit është motiv për Qeverinë

E.E.

Zaev – Bregu: Jemi të hapur për bashkëpunim rajonal në rrugën e përmbushjes së qëllimit strategjik të integrimit evropian të vendit

T E

Zaev-Geer: Duhet të bëhen të gjitha përpjekjet për të operacionalizuar vendimin historik të BE

E.E.

Ulet numri i rasteve të reja me Covid-19 në RMV

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...