Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Filmi shqiptar korr sukses në Toronto

Filmi shqiptar “Bolero në vilën e pleqve” me regji nga Spartak Pecani fiton një tjetër çmim, në “Toronto International Women Film Festival”. Në të vërtetë juria e këtij festivali ka vlerësuar skenarin e këtij produksioni, të cilin e ka bërë Linda Fejzaj.

Ky film është mbështetur në romanin e Fatos Kongolit, që mban të njëjtin titull që ka ruajtur edhe regjisori e producenti Spartak Pecani. Me skenarin e Linda Fejzaj, në radhët e aktorëve që interpretojnë në këtë film janë  Robert Ndrenika e Margarita Xhepa.

Vetë produksioni është prodhim i shtëpisë kinematografike “Eclipse SA Film.

 “Toronto International Women Film Festival” është festivali i katërt që filmi merr pjesë, dhe deri tani tre çmime të marra, dy në të cilët vlerësohet si skenari më i mirë./a2

Postime të ngjashme

Dy aktore kosovare, të shtunën në serialin e HBO-së

S.B.

“Mural Fest” – festivali që ka zbukuruar qytetin e Ferizajt, në krye me punimin artistik të Rita Orës

S.B.

Akvaduti do të emërohet për monument me shkallë më të lartë të mbrojtjes

Z H

Përmbyllet “Rolling Film Festival”, ndahet çmimi “Young Talent Award”

S.B.

Aktorja që fitoi katër Oskar dhe nuk u shfaq kurrë për t’i marrë ata

S.B.

Tango nën ujë, performanca e koreografez Hafez

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...