Agjencia Zhurnal.mk
Bota

“Filomena” godet Spanjën, deri tani dy të vdekur

Kushtet e vështira të motit kanë shkakatuar një gjendje kaosi në Spanjë. Më shumë se gjysma e rajoneve në të gjithë vendin gjenden nën alarmin e kuq të gatishmërisë pasi stuhia Filomena ka sjellë reshje të dendura dëbore.

Dy persona kanë humbur jetën. Një grua është bllokuar në makinën e saj të përmbyur dhe një i pastrehë ka ndërruar jetë në rrugë.

Në Madrid, një nga zonat më të prekura, trashësia e dëborës ka arritur deri në 20 cm. Aeroportet janë mbyllur po ashtu edhe pjesa më e madhe e infrasturukturës rrugore.

Një numër i konsiderueshëm automjetesh kanë mbetur të bllokuara në autostrada. Në disa zona është dashur ndërhyrja e ushtrisë për të zhbllokuar shoferët.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, kjo stuhi është më e keqja që nga viti 1971 dhe pritet të vazhdojë me të njëjtin intensitet edhe gjatë fundjavës.

Postime të ngjashme

Greqi: Rastet e reja Covid vazhdojnë mbi 2 mijë, spitalet nën presion të madh

S.B.

Papa Françesku niset drejt Irakut, do ta ruajnë 10.000 policë e ushtarë

S.B.

Shkalla e lindjeve në SHBA bie gjatë pandemisë

S.B.

Australia i kërkon KE-së të rishikojë bllokadën e vaksinave nga Italia

S.B.

Hungaria mbyllet sërish

T E

Reagime mbi vendimin për të hetuar krimet në territoret palestineze

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...