Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Filozofi Jürgen Habermas i thotë “Jo” çmimit të fondacionit të EBA-së: Reagon Organizata

Organizatorët e ‘Çmimit Letrar Shejh Zayed’, në emër të themeluesit të federatës së Emirateve të Bashkuara Arabe, thanë sot se pendohen për refuzimin e filozofit të famshëm gjerman Jürgen Habermas për të pranuar titullin “Kulturor dhe Personal” që iu akordua atij.

Sipas një njoftimi për shtyp dërguar dje nga shtëpia botuese Suhrkamp revistës gjermane Der Spiegel, Habermas, tani 91 vjeç, thotë se pranimi i çmimit dhe shuma prej rreth 226,00 euro, do të ishte një “vendim i keq” dhe se do t’i “jepte fund”.

“Unë nuk u informova për lidhjen e ngushtë midis institucionit fitues të Çmimit Abu Dhabi dhe sistemit politik Emirati,” shtoi ai.

“Çmimi i Letërsisë Sheikh Zayed pendohet për vendimin e Jürgen Habermas, por e respekton atë”, tha fondacioni në një njoftim për shtyp.

“Çmimi mishëron vlerat e tolerancës, njohurive dhe krijimtarisë duke ndërtuar ura midis kulturave dhe do të vazhdojë të përmbushë misionin e tij në këtë drejtim”, shtoi ai.https://zeri.info/inarticle.html

Emiratet e Bashkuara Arabe shpesh akuzohen nga OJQ-të për abuzime të të drejtave të njeriut, armiqësi ndaj lirisë së shprehjes dhe intolerancë ndaj çdo mendimi politik kundërshtar./shekulli

Postime të ngjashme

Jean-Michel Basquiat artisti i parë me dy vepra në ankand

S.B.

Rikthehet muzika në La Scala

S.B.

Albert Z. Zholi: “Melodia e jetës” vëllimi me drithërime poetike i Lumnie Hotit

S.B.

Filmi i Blerta Bashollit, “Zgjoi” do të shfaqet në rrjete kinemash në tri kontinente

S.B.

Nis hartimi i “Historisë së shqiptarëve”/ Paskal Milo: Mid’hat Frashëri, bashkëpunim me Zervën gjatë luftës

S.B.

Polifonia që tërheq turistë/ Gjirokastër, në verë priten më shumë festivale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...