Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Finlandë: Fillon vaksinimi për banorët dhe stafin e shtëpive të pleqve

Vaksinimet ndaj koronavirusit për banorët dhe stafin e shtëpive të pleqve do të fillojnë këtë javë në Espoo.

Ka pothuajse 40 shtëpi të pleqve në Espoo, me një numër banorësh prej rreth 1,350. Qëllimi është që të gjithë banorët e shtëpive të pleqve të marrin dy dozat e nevojshme të vaksinës në janar-shkurt, njofton Hs, transmeton RTKLive.

Orari i vaksinimit për shtëpitë e të moshuarve do të specifikohet në të ardhmen e afërt.

Javën e kaluar, stafi i spitalit u vaksinua në Espoo.

“Edhe pse fillojnë vaksinimet, ne ju kujtojmë se shtëpitë e të moshuarve ende ndjekin masat e kujdesshme të mbrojtjes dhe udhëzimet e higjienës,” thotë Matti Lyytikäinen, drejtori i Shërbimeve të të Moshuarve, në njoftimin për shtyp, transmeton RTKLive.

Vaksinimet do të vazhdojnë pasi më shumë vaksina bëhen të disponueshme. Orari varet, ndër të tjera, nga disponueshmëria dhe shpërndarja e vaksinave.

Bëhet e ditur se vaksinat fillimisht janë në dispozicion në Finlandë vetëm në një masë të kufizuar, kështu që ato fillimisht janë në dispozicion vetëm për grupe të caktuara të synuara.

Qyteti vlerëson se vaksinimi më i gjerë i stafit dhe popullsisë mund të fillojë gjatë dimrit dhe pranverës./RTKLive

Postime të ngjashme

Italia në alarm nga mutacioni i ri: Fëmijët e kopshteve dhe shkollave po injektojnë në masë familjet e tyre

T E

Falsifikoi rrëmbimin e tij për të shmangur shkuarjen në punë

T E

Sllovakia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

T E

Siria dënon sulmet amerikane kundër milicive pro-iraniane

T E

Në dyshim plani i Netanyahut për t’u dhuruar vaksina shteteve mike

T E

Ish-mbreti spanjoll paguan 4.4 milionë euro, pas skandaleve

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...