Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Finlandë: Varianti i virusit anglez po përhapet me të madhe

Sipas Taneli Puumalainen, specialist në Institutin Kombëtar të Shëndetit dhe Mirëqenies (THL), shumica e rasteve të transformimit të virusit të konfirmuar në Finlandë lidhen drejtpërdrejtë me udhëtimet.

Deri të enjten, 80 variante virale të Britanisë dhe gjashtë variante të Afrikës së Jugut ishin zbuluar në Finlandë në gjashtë mostra të analizuara, me ç’rast janë caktuar 400 persona në karantinim, njofton Hs, transmeton RTKLive.

Këto variante të virusit përhapen më shpejt se lloji i mëparshëm i virusit, dmth janë më të lehtë për t’u infektuar.

“Në Finlandë, këto variante të virusit janë zbuluar kryesisht tek pasagjerët nga Britania e Madhe, por edhe tek pasagjerët nga vendet e tjera”, tha Puumalainen në një konferencë shtypi mbi situatën e koronavirusit.

“Unë do të theksoja se rreziku nga këto raste, në parim, mund të vijnë nga kudo. Vetëm me një kontrollime të rreptë shëndetësore dhe testime kufitare do të jemi në gjendje të monitorojmë situatën dhe të luftojmë incidentet, “tha Puumalainen./RTKLive

Postime të ngjashme

Papa Françesku përfundon vizitën 4 ditore në Irak: Gjithmonë në zemrën time

S.B.

Në Danimarkë zbulohen 31 lloje të ndryshme të COVID

S.B.

Paralajmërimi i Faucit: Është shumë herët për t’i dhënë fund kufizimeve të vendosura nga COVID-19!

S.B.

Mianmar, dy protestues u vranë nga policia

S.B.

Shpërthimi i fuqishëm në Guinea Ekuatoriale, të paktën 15 persona të vdekur

S.B.

Rritet sërish numri i infektuarve me koronavirus në Evropë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...