Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

FITRCLASSROOM: Inovacione të bazuara në inteligjencën artificiale

Shkup, 8 prill – Zhurnal.mk – Përfaqësuesit e pesë start-ap kompanive vendore, në #FITRCLASSROOM të ri, sot do të diskutojnë për sfidat, idetë dhe mundësitë për zhvillimin e inovacioneve në fushën e inteligjencës artificiale.

Uebinari do të fillojë në orën 19, dhe të gjithë të interesuarit do të mund ta ndjekin atë drejtpërdrejt në faqen në Fejsbuk të Fondit për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik. Zëvendëskryeministri i ngarkuar me Çështjet Ekonomike, Fatmir Bytyqi, është planifikuar gjithashtu të drejtojë këtë ngjarje.

“Përdorimi në rritje i inteligjencës artificiale (AI) në shumë industri dhe efekti që kjo teknologji ka në ekonominë globale kanë bërë që shumë kompani të fillojnë të investojnë në projekte në të cilat një sistem kompjuterik kryen detyra dhe aktivitete tipike të mendjes dhe aftësisë njerëzore. Përfaqësuesit e kompanive që arritën të zhvillojnë projekte të suksesshme në këtë industri me mbështetjen e FIZHT do të flasin për këtë temë: Svetllana Kordumova Trajanova – Pixyle.ai, Hristijan Gjoreski – Aidea Lab, Nino Karas – Codewell unlimited, Dashmir Istrefi – Hoyo Tech dhe Aleksandar Saveski nga kompania Si-mAInd”, paralajmëron Fondin i Inovacionit.

Postime të ngjashme

Qeveria kërkon shtyrjen e gjendjes së krizës deri më 31 dhjetor 2021

N E

Trajanov propozon krijimin e një Agjencie kundër Krimit

N E

Analizë / “Islami dhe ndikimi i tij në civilizim”

R Zh

Qeveria miratoi ndryshimet me të cilat rregullohen çmimet për mjekim të Kovid-19

N E

Qeveria i miratoi ndryshimet me të cilat di të rregullohen çmimet për mjekim të kovid-19

R Zh

Nga përplasjen e një kamioni me një automobili ka humburjetën një person, ndërsa tre të tjerë janë lënduar

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...