Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Flasin ekspertët: Është koha të përdorni dy maska

Me shfaqjen e varianteve të reja, një maskë mund të mos jetë mjaftueshëm për mbrojtje.

Vënia e maskës është duke u kthyer në vënie të maskave, shkruan lajmi.net. Zbulimi i varianteve shumë më infektuese të koronavirusit është duke i shtyrë ekspertët që të këshillojnë në përdorimin e dy maskave.

Ndryshimi është mjaftë i thjeshtë, vendosni edhe një maskë përsipër, ose për mbrojtje më të mirë, përdorni maskë kirurgjike dhe mbi të vendosni një maskë të bërë nga materiali.Disa shtete aziatike, përfshirë Korenë e jugut dhe Singaporin, kanë prodhuar maska të kualitetit të lartë dhe i kanë shpërndarë direkt në shtëpitë e të gjithë banorëve.

Shtete evropiane kanë filluar të kërkojnë qytetarëve të vendosin maska kirurgjike në vende publike, pas fillimit të përhapjes së variantit Britanik, i cili është 70% më infektues.

Ekspertët nga SHBA veçse kanë filluar të rekomandojnë këtë teknikë me dy maska, dhe shumë shtete të botës gjithashtu kanë filluar këshillimin.

Postime të ngjashme

Biden: Sulmet kibernetike mund të çojnë në luftë

D V

Nga sot, mohimi i gjenocidit në Bosnje ndalohet

D V

HRW: Sulmet në Gaza duket se përbëjnë krime lufte

D V

Dy njerëz të vdekur nga shpërthimi në Gjermani

D V

Parashikime më të mira për ekonominë globale më 2022

D V

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...