Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Flet burri shtatzënë transgjinor, emocionet e muajve të fundit të pritjes para lindjes

Një burrë shtatzënë transgjinor zbulon se ka ndaluar terapinë e tij me hormone dhe tani pret të bëhet prind i fëmijës së parë.

Avokati Bennett Kaspar-Williams, 36 vjeç, i cili e përshkruan veten si “femër” në lindje, kaloi një dekadë duke u identifikuar si një “lezbike” para se të dilte më vonë si transgjinore.

Ai filloi trajtimin e hormoneve në 2014 dhe u takua me burrin e tij Malik Kaspar-Williams, 39 vjeç, një stilist.

Ata u takuan në verën e vitit 2017.

Çifti, të cilët jetojnë në Los Anxhelos, vendosën të krijojnë edhe një familje.

Bennett, i cili ka bërë një operacion në gjysmën e sipërme të trupit, por jo në organet gjenitale të tij, vendosi të trajtohej me hormone.

Ai mbeti shtatzënë dhe çifti tani është duke pritur fëmijën e tyre në fund të këtij viti.

Ashtu si shumica e njerëzve, ai mezi priste t’i jepte lajmin nënës së tij, Lori Kaspar, 63 vjeçe, e cila është gjithashtu avokate, duke thënë: Ajo mbeti e tronditur, por shumë e ngazëllyer.

“Kam kaluar pjesën më të madhe të jetës sime të rritur, duke u identifikuar si një lezbike, kështu që kur i thashë mamasë sime që isha trans, më kujtohet që ajo po përpiqej të kuptonte se çfarë do të thoshte në të vërtetë”.

“Por, kur ajo më pa pranverën tjetër, e kuptoi”.

“Unë kam ndryshuar tre herë. Një herë si lezbike, një herë si trans dhe një herë si homoseksual”.

Duke folur për shtatzëninë e tij, ai tha: ‘Në një farë mënyre, për shkak të bllokimit dhe distancës shoqërore, kam patur shmangur shumë situata të pakëndshme”.

Bennett zbuloi se shtatzënia e tij ka qenë mjaft normale dhe pa ndonjë ndërlikim.

“Askush nuk ka pyetur nëse jam mashkull apo femër, shtatzënë apo jo. Çdo njoftim për miqtë dhe familjen ka qenë përmes thirrjeve video dhe përmes mesazheve me tekst”.

“Por shtatzënia në vetvete ka qenë mjaft normale, nuk ka pasur komplikime”.

‘Unë i dokumentoj të gjitha piketat në Instagram dhe i mbaj ndjekësit e mi të postuar”.

‘Përgjigjet kanë qenë super pozitive. Unë përdor termin ‘babai i kalit të detit’ si një mënyrë që njerëzit e tjerë trans të më gjejnë dhe të shohin se edhe ata mund të kenë një familje të tyre. ‘

Bennett i cili nuk preferoi të tregonte emrin e tij të lindjes, shtoi se kurrë nuk ndjeu ndonjë presion për të marrë pjesë në ‘aktivitete gjinore’ gjatë gjithë fëmijërisë së tij.

Postime të ngjashme

Grumbullimi, teknika që ju ndihmon të jeni më produktiv

Lea Muslija

Mençuria dhe grykësia, çfarë i dallon nga njëra-tjetra?

Lea Muslija

Shtohen rastet me depresion, rritet ndjeshëm konsumi i qetësuesve në vend/ Ja pasojat që solli pandemia e COVID-19

Dafina Vidishiqi

Këto 5 mite të njohura bukurie nuk duhet t’i besoni më

Dafina Vidishiqi

Këshilla nga amvisat me përvojë: Një truk që parandalon formimin e akullit në frigorifer

Dafina Vidishiqi

3 arsye pse vajzat mund të bëhen të bezdisshme për një mashkull

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...