Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Flipçe: Po bisedojmë të gjithë në rajon që në një moment t’i hapim kufijtë me politikë të përbashkët sa i përket testeve PCR

Shkup, 27 shtator – Po bisedojmë të gjithë në rajon që në një moment t’i hapim kufijtë me një politikë të përbashkët sa i përket testeve PCR. Ideja është që të hapen kufijtë pa teste PCR, theksoi sot ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në lidhje me atë se a do të munden të dalin qytetarët e Maqedonisë jashtë kufijve.

“Vendet anëtare të BE-së kanë vetëm rekomandim, nuk kanë politikë të përgjithshme të BE-së për këtë çështje dhe në këtë kuptim kanë liri që të vendosin se si do të jetë regjimi i kufijve. Është e saktë se paralajmëruam në disa raste në javët e kaluara se do të kemi ndonjë vendim, por për fat të keq e pritëm përgjigjen nga vendet fqinje. Përfundimisht u përgjigjën gjatë javës së kaluar, filloi të funksionojë sistemi i koordinimit, i cili tani mbështetet nga Ambasada amerikane në Shkup. Sinqerisht shpresoj se definitivisht do të shkëmbehen të gjitha informacionet dhe në bazë të asaj se çka nënkupton situatë e saktë epidemiologjike në secilën nga vendet e Ballkanit Perëndimor plus Bullgaria dhe Greqia do të marrin qëndrim të përbashkët. Komunikimi bazohet në atë se masat parandaluese duhet të respektohen”, tha Filipçe, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve pas ngjarjes së Shoqatës “Luftë – për çdo ditë të re” me rastin e fushatës për luftë kundër kancerit në gji “Race for the cure“.

Postime të ngjashme

Punësime në Gjevgjeli, Dellçevë dhe Berovë të maqedonasve të deklaruar si shqiptarë?

Dafina Vidishiqi

Fadil Zendeli ia then bastionin ASh-së, Gostivari radhit pas Zendelit

Dafina Vidishiqi

Azem Sadiku nga PDSH do të rikandidojë për kryetar të Komunës së Studeniçanit

R Zh

Dokumentet personale, MPB azhuron sistemin, vonesa deri të martën

Dafina Vidishiqi

Ruzhin: Makron dhe Merkel mund ta zgjedhin problemin mes RMV-së dhe Bullgarisë

R Zh

Lëvizja BESA vazhdon ristrukturimin, sonte u themeluan nëndegët e fshatit Çajlë dhe Forinë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...