Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Flitej për një skemë e “çipit 5G në vaksina”: Inxhinieri zbuloi se për çfarë bëhej fjalë

Në Itali, projeksionet për skemën elektronike të “çipit 5G” që thuhet se është futur në vaksinën e coronavirusit po qarkullojnë në internet. Sidoqoftë, doli se ishte në të vërtetë një skemë për një pedale kitare.

Me ardhjen e rrjeteve sociale, teoritë e konspiracionit, gjysmë të vërtetat dhe lajmet e rreme po tërheqin më shumë vëmendje se kurrë më parë, dhe një shembull i mirë i kësaj është fobia e “cipave 5G në vaksina”, e cila ka ardhur në jetë pa ndonjë provë shkencore, transmeton Telegrafi.

Sigurisht, teoricienët e konspiracionit nuk janë të ndaluar të përhapin prova të rreme, siç është skema komplekse e një çipi të pretenduar 5G që është “ngulitur në një vaksinë”.

Mario Fusco, një inxhinier softuerik nga Italia, postoi në Twitter një foto të qarqeve elektronike që teoricienët e konspiracionit filluan të ndanin. Megjithëse skema duket komplekse dhe në të shkruhet “5G”, në të vërtetë ajo ka mbishkrime më pak ogurzeza si “BASS”, “TREBBLE” ose “VOLUME”.

Kjo pasi, siç zbuloi Fusco, sistemi skematik është në të vërtetë për pedalin e kitarës Boss Metal Zone MT-2, një pajisje që kitaristët zakonisht e përdorin për të shtuar efekte dhe shtrembëruar sinjalet elektrike audio, raporton Mashable.

“Njerëzit filluan të postonin këtë foto, duke pretenduar se ishte një diagram i një çipi 5G që ishte futur në vaksinën kundër COVID-19. Në fakt, është një qark elektrik i një pedale kitare”, shkroi Fusco.

Postime të ngjashme

Catherine Chen nga Huawei: Besoni në fuqinë e teknologjisë

S.B.

Testohet paneli solar që mbledh energji në hapësirë për të dërguar në Tokë

S.B.

TUPL, arma e re amerikane që do të bëjë “shkrumb e hi” armiqtë

S.B.

Fitimet marramendëse të Apple/ Blen një kompani çdo 3-4 javë

S.B.

A e lini telefonin tuaj në karikues gjatë natës? Kjo mund të mos jetë një ide e mirë

S.B.

Ylli i Realit thotë se ndjen më shumë presion duke luajtur “Counter Strike” sesa në Santiago Bernabeu

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...