Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi

FMN mirëpret vendimin për zgjerimin e rezervave globale

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) mirëpriti sot mbështetjen e udhëheqësve të G7 për zgjerimin e rezervave globale të emergjencës me vlerë 650 miliardë dollarë, duke shtuar se do të punojë me anëtarët e G7 për të siguruar 100 miliardë në vendet më të varfra.

Drejtoresha e FMN-së Kristalina Georgieva tha se shuma prej 650 miliardë dollarësh drejtuar Drejtës së Tërheqjes Speciale (SDR) do të ndihmojë në rritjen e rezervave globale dhe do të lejojë vendet të sigurojnë masa fiskale për të dalë nga pandemia COVID-19, raporton Reuters.

Ajo tha se do të punojë me anëtarët e FMN-së në muajt e ardhshëm për të vendosur se si ata mund të rialokojnë disa nga SDR-të e tyre ose të përdorin hua buxhetore për të arritur qëllimin global të mbledhjes së 100 miliardë dollarëve për të ndihmuar vendet më të rrezikuara të merren me pandeminë COVID-19.

“Fryma e ripërtërirë e bashkëpunimit ndërkombëtar ishte e dukshme, me G7 që rrit përpjekjet e saj për të ndihmuar botën të dalë nga kjo krizë. Unë mund t’ju siguroj se FMN po luan rolin e vet,” tha Georgieva.

Postime të ngjashme

Çadezh: Në Shkup fillojmë epokë të re të bashkëpunimit ekonomik dhe politik

Z H

Hoxha në inspektim të njësisë së re rajonale të MBPEU-së në Aerodrom të Shkupit

Z H

Azeski: Ballkani të hapet, historia të mbyllet, biznesi të bashkohet

Z H

Finance Think: Fokusi nevojitet të vendoset në efikasitetin e shpenzimeve

Z H

Rimëkëmbja ekonomike e Maqedonisë vështirë të arrihet pa punësime të reja

D V

Biznesmenë nga Koçani dhe Berova me interes për masën “Diversifikimi i fermave dhe zhvillimi i bizneseve të vogla”

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...