Foli për lidhjet e tij me presidentin Vuçiq – këto janë deklaratat e kreut të grupit kriminal më brutal në rajon që kanë trazuar Serbinë

Veljko Belivuk, kreu i një grupi kriminal të dyshuar për disa vrasje brutale, mohoi të ishte një vrasës në një seancë dëgjimore dy javë më parë.

 

Megjithatë, sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, ai foli për marrëdhënien e tij të pretenduar me presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe udhëheqës të tjerë të Partisë së tij, ka shkruar portali KRIK në një tekst hulumtues të nënshkruar nga gazetarja Milica Vojinoviq.

Dhe siç ka thënë ai, Vuçiq dhe bashkëpunëtorët e tij i kërkuan më shumë shërbime – për të kontrolluar që në tribunat e ekipit të Partizanit të mos brohorisnin kundër presidentit, për të frikësuar ata që organizuan protesta kundër qeverisë, për të siguruar paqen në Paradën e Krenarisë, por edhe për të ndikuar tek taksistët për të anuluar protestat kundër aplikacionit të transportit “CarGo”.

Të gjitha këto thuhet se janë nxjerrë nga një transkript i dëgjimit të Belivuk, i cili u mor nga KRIK, një organizatë jo-qeveritare dhe jo-fitimprurëse e themeluar për të përmirësuar gazetarinë hulumtuese në Serbi.

Ndryshe, Belivuk dyshohet të jetë pas pesë vrasjeve brutale, një torturë dhe tregtisë së drogës, dhe fotot e trupave të prerë dhe të therur të viktimave të tij janë publikuar nga zyrtarë të qeverisë në disa raste.

Madje klani Belivuk konsiderohet si një nga më brutalët në rajon.

Është gjithashtu karakteristikë e këtij grupi kriminal se ata kanë pasur kontakte të forta në vend për vite me radhë – kryesisht në polici dhe politikë.

Siç bëhet e ditur më tej, gazetarët e KRIK-ut tani kanë hasur në një transkript të seancës dëgjimore të prokurorit të Belivuk më 5 korrik, i cili mund të “thellojë” historinë.

Aty shihet se ai së pari tha shkurtimisht se ai nuk ishte një kriminel por një “udhëheqës tifozësh” dhe se ai nuk ishte përgjegjës për vrasjet, rrëmbimet dhe trafikimin e drogës, por ai nuk donte t’u përgjigjej pyetjeve të prokurorit në lidhje me të.

Me iniciativën e tij, megjithatë, ai filloi të fliste për marrëdhëniet me njerëzit me pushtet.

“Vendosa të tregoj gjithçka bukur për marrëdhënien time me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ministrin e Policisë, Aleksandar Vulin, vëllain e Vuçiqit, miqtë, kumbarët dhe të gjithë politikanët e tjerë që na kërkuan shërbime, dhe tani bëjnë sikur nuk e njohim njëri-tjetrin!”.

Gjatë marrjes në pyetje gati gjysmë ore, ai renditi shërbimet e ndryshme që pretendohet të ketë kryer për Vuçiqin dhe njerëzit e tij dhe renditi emrat e anëtarëve të SNS që takoi.

Ai tha se mbajti kontakte me presidentin Vuçiq kryesisht përmes huliganit Aleksandar Vidojeviq, i njohur më mirë si Aca Roshavi, i cili është mik i djalit të presidentit, por gjithashtu se ai dyshohet se e kishte parë Vuçiqin personalisht disa herë.

Ai gjithashtu kërcënoi të tregonte më shumë detaje në të ardhmen “nëse disa njerëz nuk vijnë në vete”.

Megjithëse është e vështirë të vlerësosh se çfarë është e vërtetë dhe çfarë jo nga ajo që tha Belivuk, disa detaje përkojnë me atë që supozohej më parë – që grupi i tij kishte një rol në shtypjen e protestave, si dhe marrëdhëniet me njerëzit me pushtet, shkruan Krik.rs.

Belivuk i tha prokurorit se ai ishte anëtar i Partisë Progresive Serbe që nga viti 2011.

Ai shpjegoi se arrestimi i tij në 2016, me dyshimin e përfshirjes në një vrasje në qendër të Beogradit, kishte bërë që politikanët të humbnin kontrollin e tribunës së Partizanit.

Belivuk më vonë u shpall i pafajshëm në këtë rast në rrethana misterioze – disa nga provat u komprometuan, dhe dëshmitari ekspert papritmas ndryshoi deklaratën e tij. 

Related posts

Juani digjital përdoret për herë të parë në transaksionet e kontratave me zbatim të ardhshëm

Redaksia

Blair e quan tërheqjen amerikane nga Afganistani si “tragjike, të rrezikshme dhe të panevojshme”

D V

Mbyllet aeroporti në Kabul – askush nuk do të mund të hyjë për 48 orë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com