Shqipëri

Fondi i BE për monumentet e kulturës/ Rama: Kush thotë kush i vodhi paratë, të hapë mendjen

Zhurnal Ads

Kryeministri Edi Rama u ktheu përgjigje të gjithë atyre që e akuzojnë se po vjedh fondet e akorduara nga BE për tërmetin. Rama ishte i pranishëm në Durrës, ku startoi programi i financimit të Bashkimit Europian si donatori kryesor i Konferencës së Solidaritetit në Bruksel, për restaurimin dhe rijetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti. Rama tha se fondet do të administrohen nga vetë BE.

“BE-ja u gjen pranë nesh në një moment të vështirë. Përsa i përket fondeve, një pjesë e atyre që sytë i kanë po nuk duan të shohin, veshët i kanë po nuk duan të dëgjojnë, mendjen e kanë po nuk duan që ta vënë në punë, se fondet e sjella nga donatorët administrohen nga vetë donatorët. Këshilli Evropian me një strukturë të posaçme UNOPS do të administrojë nga pikëpamja tekniko-financiare të gjithë programet e rindërtimit ë trashëgimisë dhe shkollave. Administrimi i taksave të evropianëve është përgjegjësi e vetëm e tyre. Kush thotë se kush i vodhi paratë, ku shkuan paratë, duhet të hapi mendjen për të dëgjuar këtë të vërtetë. Të gjitha fondet administrohen prej tyre. Nuk na lanë një thes dhe ne e morëm e tretëm, siç u thotë mendja atyre që i morën paratë në të shkuarën dhe kujtojnë se janë të gjithë si ata.”

Ndërkohë gjatë fjalës së saj, ministrja e Kulturës Elva Margariti tha se BE-ja nuk do t’i mbështeste nëse nuk do të kishin një plan konkret.

Postime të ngjashme

Këto janë shtetet ku trafikohen fëmijët shqiptarë, Anglia destinacioni kryesor

admin

Rama: Meta më i mërzituri, do t’i humbë zgjedhjet në mënyrë shembullore

admin

Meta sulmon Bashën: Thuaji popullit që je marrë peng dhe vazhdo punën tënde

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...