Agjencia Zhurnal.mk

Fondi për rimëkëmbjen nga covid-19, Macron: Nëse braktisim një pjesë të Evropës, e gjithë Evropa do të bjerë

Drejtuesit e Bashkimit Evropian ranë dakord  për të krijuar një fond masiv të rimëkëmbjes për përballimin e situatës së shkaktuar nga Covid-19.

Por ata nuk miratuan “koronabondin”, instrumenti i diskutueshëm i mbledhjes së borxheve për të cilat vendet e tilla si Italia dhe Spanja shpresonin, shkruan CNN.

Presidenti francez Emanuel Makron tha se BE duhet të punonte së bashku përballë krizës, duke paralajmëruar se “nëse braktisim një pjesë të Evropës, e gjithë Europa do të bjerë”.

Kryeministri italian Xhuzepe Konte, një kritik i ashpër i përgjigjes në mbarë Evropën ndaj pandemisë që e ka goditur aq shumë vendin e tij, shprehu kënaqësi për samitin virtual të së enjtes.

Ai tha se vendimi i Këshillit për të filluar fondin e rimëkëmbjes ishte “i rëndësishëm” për të ndihmuar disa nga vendet më të goditura.

”Është e rëndësishme sepse ky është një mjet i domosdoshëm dhe urgjent. Isshtë absolutisht e domosdoshme që Italia është e para në linjë që ta kërkojë këtë,” tha Konte në një deklaratë të shkurtër.

Polemika e koronabondit: Udhëheqësit ranë dakord që financimi do të ndërtohej në buxhetin e ardhshëm shtatë-vjeçar të BE-së, në vend se instrumente speciale, përfshirë të ashtuquajturat “koronabond”.

Makron e sqaroi rezistencën ndaj koronabonëve duke thënë: “Ekziston një konsensus për nevojën për një përgjigje të fortë, të koordinuar të rreth 5 deri në 10 pikë të PBB-së, por ka mosmarrëveshje për mjetet. Jo për të qenë shumë teknik, por një nga pyetjet është: A duhet të shërbejë borxhi evropian për të financuar kredi ose transferime të parave të vërteta? Nëse Bashkimi Evropian rrit borxhin e tij për të financuar kredi, kjo është e pamjaftueshme. Sepse ata vetëm do të krijonin më shumë borxhe për vendet ku do të jepnin kredi.”

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...