Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Forcat afgane vrasin një lider të Al-Kaidës

Zhurnal Ads

Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Masri, një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës, i cili gjithashtu kërkohej nga Shtetet e Bashkuara.

Drejtoria Kombëtare e Sigurisë e Afganistanit, tha më 24 tetor se Al-Masri, që besohet të jetë figura e dytë kryesore në Al-Kaida, u vra nga forcat speciale në provincën qendrore Ghazni.

Ai nuk dha më shumë detaje dhe nuk tha kur ai u vra. Al-Masri, një shtetas egjiptian i cili gjithashtu quhej me emrin Husam Abd-al-Ra’uf, ishte udhëheqës i lartë i Al-Kaidës dhe drejtoi operacionet mediatike të veshjeve terroriste.

Ai ishte në listën e terroristëve më të kërkuar të FBI-së për ofrimin e mbështetjes për një organizatë terroriste dhe konspiracionin për të vrarë qytetarët e SHBA-së.

Vrasja e Al-Masrit vjen derisa talibanët dhe qeveria afgane vazhdojnë bisedimet e paqes në Katar që synojnë t’i japin fund gati 19 viteve të luftës.

Pavarësisht bisedimeve të paqes, militantët dhe Kabul përfshihen në luftime pothuajse të përditshme. Negociatat pasojnë një marrëveshje midis Shteteve të Bashkuara dhe talibanëve të nënshkruar në shkurt, e cila parashikon që forcat e SHBA-së të largohen nga Afganistani dhe talibanët të angazhohen për të mos lejuar që toka afgane të përdoret nga grupet terroriste për të filluar sulme jashtë vendit. Mbeten pyetje nëse talibanët mund ose do të kenë lidhje të ashpra me Al-Kaidën./REL/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Trump shkarkon zyrtarin që kundërshtoi pretendimet e tij për zgjedhjet

S.B.

Një gabim në dozë bëri zbulimin befasues te vaksina e Oksfordit

S.B.

Shtohen tensionet/ Mediat greke: Turqia vazhdon provokimet, ja si ‘mori’ ishullin grek

admin

Abazoviq: Ekspertët ndërkombëtarë duhet të jenë pjesë e sistemit të drejtësisë

admin

Ministri i brendshëm libian takon delegacionin egjiptian

T E

Peru – një gjykatë akuzon Bill Gates, George Soros dhe familjen Rockefeller për krijimin e Covid-19

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...