Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Forcimi i aleancës SHBA-Japoni e shqetëson Kinën

Pekini zyrtar ka shprehur shqetësime serioze ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Japonisë, në ato që i ka cilësuar si lëvizje negative dhe përplasje të këtyre dy vendeve me Kinën.

Deklaratat nga Kina janë adresuar pak kohë para vizitës së planifikuar të kryeministrit japonez, Joshihide Suga, në Shtëpinë e Bardhë, për takimin e parë sy më sy të presidentit Joe Biden me një lider të huaj.

Takimi cilësohet si reflektim i Bidenit për të forcuar aleancat karshi Kinës në ngritje dhe sfidave të tjera globale.

Ministria kineze e Punëve të Jashtme ka bërë të ditur se Japonia dhe SHBA-ja duhet t’i marrin me seriozitet shqetësimet e Kinës dhe të shmangin ndërhyrjen në çështjet e brendshme të shtetit.

Postime të ngjashme

Gjermania kundërshton propozimin e mbështetur nga SHBA-ja për të hequr dorë nga patentat për vaksinat kundër KOVID-19

N E

Në Francë nga 12 maji të gjithë qytetarët pa dallim moshe kanë të drejtë të aplikojnë për t’u vaksinuar

N E

Ish-presidenti i Maldiveve plagoset në një shpërthim

N E

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

N E

Presidenti Slloven: E dimë nga përvoja se ndryshimet e kufijve në këtë pjesë të Evropës nuk zhvillohen pa flijime

N E

Dendias: SHBA do të ishin partneri ideal për të bindur Turqinë të pranojë Konventën e Detit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...