Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Ford Mondeo do largohet nga prodhimi vitin e ardhshëm

Ford Mondeo do largohet nga përdorimi gjatë vitit të ardhshëm, 29 vjet pasi u vu në prodhim.

Fordi ka njoftuar se prodhimi i Mondeos do ndalet në fabrikën e Valencias ndërsa ka bërë me dije se planifikon që të gjitha veturat e shitura në Evropë dhe Mbretërinë e Bashkuar, të jenë elektrike deri më 2030, me çdo model që të ketë një opsion hibrid ose elektrik deri më 2026.

Ford Mondeo ishte lansuar në Britaninë e Madhe në vitin 1993 dhe ka shitur mbi pesë milionë vetura.

“Sot është një hap tjetër në udhëtimin e elektrifikimit të Ford, duke siguruar një urë për një të ardhme të automjetit plotësisht elektrik,” ka thënë Kieran Cahill, nënkryetar i prodhimit në Ford të Evropës.

Postime të ngjashme

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

Vetura unike e gatshme t’i dorëzohet pronarit, Bugatti La Voiture Noire u shit për 16.7 milionë euro

Dafina Vidishiqi

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

BMW E28 Alpina B9 nga viti 1983 del në shitje për 35 mijë euro

Lea Muslija

Audi RS Johann Abt Signature Edition, vjen me motor tejet të fuqishëm që zhvillon shpejtësi marramendëse

Dafina Vidishiqi

Hakerët vjedhin të dhënat e 3 milionë klientëve të VW

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...