Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Foshnjat e lindura me operacion cezarian në rrezik më të lartë të hospitalizimit shkaku i infeksionit

Hulumtimi vuri në pah se 1.5 milionë fëmijë deri në moshën e tyre 5-vjeçare janë hospitalizuar lidhur me ndonjë infeksion

Foshnjat e lindura me operacion cezarian janë në rrezik më të lartë të hospitalizimit për shkak të infeksionit, thotë një hulumtim, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të ueb faqes “The Hippocratic Post”, ekspertët nga Instituti i Kërkimeve për Fëmijë “Murdoch” dhe Universiteti Aarhus, kanë zhvilluar hulumtim ku janë ekzaminuar 7.2 milionë lindje në Australi, Danimarkë, dhe Britani të Madhe ku 23 për qind janë bërë me operacion cezarian.

Sipas lajmit të ueb faqes “The Hippocratic Post”, ekspertët nga Instituti i Kërkimeve për Fëmijë “Murdoch” dhe Universiteti Aarhus, kanë zhvilluar hulumtim ku janë ekzaminuar 7.2 milionë lindje në Australi, Danimarkë, dhe Britani të Madhe ku 23 për qind janë bërë me operacion cezarian.

Hulumtimi vuri në pah se 1.5 milionë fëmijë deri në moshën e tyre 5-vjeçare janë hospitalizuar lidhur me ndonjë infeksion.

Më tej thuhet se nga këto infeksione 14 mijë janë lidhur me operacion të detyrueshëm cezarian ndërsa 18.500 janë për shkak të operacioneve cezariane të bëra me vetë dëshirë.

Prof. Lars Pedersen nga ekipi hulumtues tha se shkaku i kësaj lidhet me atë se foshnjat nuk ekspozohen ndaj mikrobeve ashtu si në lindjen normale.

Ekspertët tërhoqën vëmendjen se pavarësisht rrezikut në fjalë, lindja cezariane është mënyra më e sigurtë për disa gra dhe foshnja.

Detajet e hulumtimit janë publikuar në revistën “Plos Medicine”.

Postime të ngjashme

BAJAMET MUND TË NDIHMOJË NË LARGIMIN E DJEGIEVE NGA DIELLI

Lea Muslija

“BioNTech” e dërgon vaksinën e saj të parë kundër kancerit në fazën e dytë

Lea Muslija

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur e eliminoni qumështin tërësisht nga dieta juaj

Dafina Vidishiqi

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ecni zbathur në rërë?

Lea Muslija

Ky medikament redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Lea Muslija

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...