Agjencia Zhurnal.mk
Bota

FOTO/ Incident i rëndë në Egje, anija ushtarake greke ndahet në gjysmë

Zhurnal Ads

Një anije e Marinës greke u përplas me një anije tregtare jashtë portit të Pireut të martën në mëngjes.

Anija tregtare “Maersk Launceston” me flamurin e Portugalisë u përplas me anijen”Kallisto”, e cila ka pësuar dëme serioze materiale, ndërsa është anuar dhe një pjesë e saj është e zhytur në ujë. Ka raportime se anija ushtarake është ndarë në gjysmë nga përpëplasja.

Në bordin e anijes ishin 27 persona. Të paktën dy persona nga “Kallisto” u plagosën lehtë dhe u transportuan nga një patrullë e Rojës Bregdetare në territorin dhe nga atje ata u morën me ambulanca dhe u dërguan në Spitalin Detar të Athinës. 25 anëtarët e tjerë të ekuipazhit u evakuuan dhe u transferuan në një anije tjetër të Marinës.

Mediat greke raportojnë se operacioni për nxjerrjen e “Kallisto” nisi pak më parë. Sipas informacionit të deritanishëm, “Kallisto” e gjatë 57 metra kishte lundruar nga porti i Salamis, kur anija me kontejnerë ra në pjesën e pasme të anijes luftarake, duke rezultuar në një çarje.

Hetimet janë duke u zhvilluar për shkaqet e aksidentit. g.v/abcnews.al

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Biden: Autorët e sulmit kibernetik do të paguajnë kosto të rëndë

S.B.

Merkel: Efekt shkatërrues për ata që sfidojnë Covid-19

S.B.

Pamje apokaliptike nga Kreta, moti i keq shkakton kaos në Greqi, shpallet gjendja e jashtëzakonshme (FOTO)

S.B.

Mali i Zi regjistron 300 raste të reja dhe 5 vdekje nga Covid 19

T E

Ushtria e Azerbajxhanit vazhdon t’u shkaktojë humbje forcave armene

T E

Mbi 63 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...