Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Fotografi kap foton “që mund të bëhet vetëm një herë në jetë” – takohet me pinguinin e verdhë, ndër më të rrallët në botë

Fotografi belg i botës së egër Yves Adams ishte në mes të një ekspedite dymujore në Atlantikun e Jugut kur hasi diçka që nuk e kishte parë kurrë më parë: një pinguin me ngjyrë të verdhë midis një kolonie prej 120,000 pinguinësh.

Adams ndau takimin e tij me pinguinin e verdhë kanarine në Instagram të enjten, duke mbledhur mijëra pëlqime.

Kjo krijesë shumë e rrallë u vërejt ndërsa Adams dhe ekuipazhi i tij po shkarkonin pajisjet e sigurisë dhe ushqimin në Salisbury Plain, një ishull në South Georgia.

Ajo që i ndodhi më pas ndodhi vetëm se ai kishte shumë fat.

“Ndërsa largonim gjërat nga anijet tona në një plazh të largët në ishullin e Georgia-Jug, ky mbret pinguin u ngjit drejt në drejtimin tonë në mes të një kaosi plot elefantë deti dhe foka të Antarktikut, dhe mijëra të tjerë pinguinë mbretërorë”, shkroi Adams.

Fotografi ishte me fat sa pinguini me ngjyrë të ndritshme zbriti në plazh afër ekuipazhit të tij, duke e bërë veten mjaftueshëm të dukshëm për një foto të papenguar mes një përzierjeje kaotike të pinguinëve dhe fokave.

Fotografitë e Adams tregojnë zogun me ngjyrë të verdhë duke notuar dhe duke u tundur në breg pranë homologëve të tij bardh e zi.

Ngjyra e çuditshme e verdhë shkaktohet nga një gjendje pigmentimi e quajtur leucizëm.

Ngjashëm me pinguinët albino, gjendja është një defekt i lindjes i shkaktuar nga mungesa e pigmentit në lëkurën dhe sytë e saj, e cila rezulton në një ngjyrë të verdhë.

Ndërsa Adams fotografoi pinguinin në dhjetor të vitit 2019, atij iu desh më shumë se një vit për të lëshuar fotot për shkak të kërkesave të ekspozitës së tij.

Postime të ngjashme

E bleu vazon për 35 dollarë, tash pritet ta shesë për gjysmë milioni

S.B.

Ndryshimet klimatike kërcënojnë pyjet evropiane

S.B.

Udhëtimi në Tequila për të zbuluar sekretin e prodhimit të pijes së famshme

S.B.

Burri mbetet 14 orë në Oqeanin Paqësor, shpëton jetën duke u kapur në mbeturina të detit

S.B.

Një lojë e thjeshtë për fëmijë ka shqetësuar shumë të rriturit, a dini si ta zgjidhni atë?

S.B.

Njerëzit tmerrohen kur babai ndan videon ku vajza e tij e vogël tërhiqet nën shtrat

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...