Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Franca drejt bllokimit të tretë

Presidenti francez Macron me qeverinë vendosin gjatë javës.

Një bllokim i tretë  duket i pashmangshëm për Francën ndërsa vendi po përballet me rritje të rasteve dhe spitalet e tejmbushura në Paris.

Kjo javë do të jetë vendimtare për strategjinë e Emmanuel Macron dhe qeverisë së tij.

20 mars, qeveria vendosi masa të reja që përfshinin rreth një të tretën e popullsisë, duke përfshirë rajonin e Parisit, por qeveria lejoi hapjen e dyqaneve dhe njerëzit mund të takoheshin jashtë në grupe të vogla.

Shpërndarja e vaksinave në Francë është prekur gjithashtu nga një mungesë kronike e dozave.

Gjatë shtatë ditëve të fundit, një mesatare prej rreth 37,000 rastesh të reja janë raportuar çdo ditë, një e katërta në krahasim me periudhën e mëparshme shtatë-ditore, ndërsa mungesat e shtretërve në spitalet në zonat më të prekura po bëhen akute.

Në total, aktualisht ka 28,000 njerëz të shtruar në spital me Covid-19 në Francë, pak më e ulët se kulmi i 32,000 shtrimeve në valën e parë në mars dhe prill të vitit të kaluar, dhe 33,500 në valën e dytë, sipas shifrave zyrtare.

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...