Bota

Franca e thërret ambasadorin turk pas deklaratave të Erdoganit për Macron

Franca ka reaguar pas deklaratës së presidenti turk, Tayip Erdogan, i cili tha se homologu i tij francez, Emanuel Macron ka nevojë për trajtim mendor pas qëndrimit të dhënë kundrejt myslimanëve.

Me këtë rast, autoritetet shtetërore franceze kanë telefonuar ambasadorin turk, raportojnë mediet e huaja, shkruan Gazeta Express.

Zyra e Macronit ndërkaq ka reaguar duke thënë se zemërimi dhe fyerja nuk është metodë diplomatike.

Reagimi i Erdogan vjen pak ditë pasi i pari i Francës tha se myslimanët në vend po krijojnë “seperatizëm islamik.

Postime të ngjashme

Koronavirusi shkaktoi gati 300,000 vdekje shtesë në SHBA

admin

Dubai, shatërvani më i madh në botë

admin

Aliyev: Ushtria e Azerbajxhanit ka çliruar qendrën e qytetit Qubadli nga okupimi armen

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...