Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Franca, Gjermani dhe Ukraina kërkojnë tërheqjen e trupave ruse nga kufiri

Kancelarja Merkel dhe Presidenti francez Macron kanë theksuar sovranitetin e Ukrainës. Presidenti i Ukrainës Selenskyj deklaron se është i gatshëm të zhvillojë bisedime paqësore me Rusinë.jermania, Franca dhe Ukraina kanë bërë thirrje që trupat ruse të tërhiqen nga kufiri me Ukrainën. Qëllimi është i një “deeskalalimi të situatës”, tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert pas konsultimeve që kishin pasur mes vete kancelarja Angela Merkel (CDU), presidenti francez Emmanuel Macron dhe kreun e shtetit ukrainas Volodymyr Selenskyj.

Merkel dhe Macron nënvizuan “mbështetjen e tyre për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”.

Zelenskyi ka rënë dakord të zhvillojë bisedime paqësore me kolegun e tij rus Vladimir Putin mbi tensionet e fundit. Ai mendon se bisedimet katërpalëshe janë realiste. Një bisedë e veçantë midis Putinit dhe Presidentit të SHBA Joe Biden mund të ndihmojë gjithashtu.

Tensionet në konfliktin midis qeverisë në Kiev dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore janë rritur kohët e fundit . Sipas informacionit ukrainas, Rusia ka mbledhur më shumë se 40,000 ushtarë në kufi.

Disa nga negociatat e hershme u zhvilluan në të ashtuquajturin formati i Normandisë me Rusinë, Ukrainën , Gjermaninë dhe Francën. Sidoqoftë, një takim përkatës mes katër personave u zhvillua për herë të fundit në Dhjetor 2019.

Para takimit aktual mes Macron dhe Merkel, Selenskyj kishte kërkuar anëtarësimin në aleancë . Ukraina nuk mund të qëndronte për një kohë të pacaktuar në dhomën e pritjes së BE dhe NATO, i tha ai gazetës franceze Le Figaro. Në funksion të “agresionit të jashtëzakonshëm” të Rusisë, ai pret një ftesë për t’u bashkuar me aleancën.

Rusia, nga ana tjetër, u bëri thirrje Macron dhe Merkel të kërkojnë Ukrainës që të veprojë në përputhje me armëpushimin e rënë dakord në Ukrainën lindore. Të dy duhet të përdorin ndikimin e tyre për të bindur Zelensky të ndalojë të gjitha provokimet në Ukrainë përgjatë vijës së frontit, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Postime të ngjashme

Këshilli i Sigurimit do të mblidhet të dielën për të diskutuar për Gazën

S.B.

Europa rihap turizmin

S.B.

Gati lufta civile mes arabëve dhe izraelitëve

S.B.

Shpërthim në xhami gjatë lutjeve të së premtes, 12 të vrarë në Afganistan

S.B.

Indonezia goditet sërish nga një tërmet i fuqishëm

S.B.

Draghi heq dorë nga paga e tij si kryeministër

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...