Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Franca paralajmëron një bllokim të tretë: I nevojshëm për të luftuar koronavirusin

Këshilltari i lartë mjekësor i Francës tha të dielën se një bllokim i tretë kombëtar ndoshta do të jetë i nevojshëm së shpejti për të luftuar koronavirusin në vend.

Një shtetrrethim i rreptë u zbatua fundjavën e kaluar, por rastet vazhdojnë të rriten, raporton BBC.

Prof Jean-Francois Delfraissy, kreu i këshillit shkencor që këshillon udhëheqësit për Covid-19, tha se “ka një emergjencë” dhe kjo javë ishte kritike.

Midis shqetësimeve në rritje për përhapjen e varianteve të reja të koronavirusit, ai i bëri thirrje qeverisë për veprim të shpejta.

Prof Delfraissy tha se të dhënat treguan një variant të ri më të transmetueshëm të zbuluar së pari në Mbretërinë e Bashkuar tani përbën midis 7-9% të rasteve në disa rajone franceze dhe do të jetë e vështirë të ndalet.

Ai tha se vendi ishte në një situatë më të mirë se të tjerët në Evropë, por përshkroi variantet e reja si “ekuivalentin e një pandemie të dytë”.

Postime të ngjashme

Autoritetet afgane vendosin orë policore

D V

Dënim me burg për mohimin e gjenocidit të Srebrenicës

D V

Presidenti kroat tallet keq me serbët

D V

Sërish përmbytje dhe dramë në Belgjikë: Uji bart vetura, përrenjtë në rrugë

D V

Vriten dy ushtarë turq në Siri

D V

Izraeli pritet të fillojë me testimin e kapsulës kundër coronavirusit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...