Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Franca planifikon rritjen e taksës deri në 50 mijë euro për veturat luksoze me emetim të lartë

Zhurnal Ads

Një draft projektligj buxhetor që është duke u shqyrtuar në parlamentin francez mund t’i detyrojë konsumatorët e modeleve të Porsches, Ferrarit apo të Lamborghinit, që përdorin shumë benzinë, të rikonsiderojnë blerjen e tyre.

Qeveria e tregut të dytë më të madh të industrisë së automobilave në Evropë, pas Gjermanisë, është duke planifikuar që të gjobitë konsumatorët deri në 50 mijë euro në vitin 2022, në bazë të emetimit të dioksid-karbonit nga makinat e tyre.

Me këtë propozim rritet dënimi në vendin tashmë me gjobat më të larta në kontinent sa i përket automjeteve ndotëse të pasagjerëve.

“Ky do të ishte një lajm relativisht i keq për superveturat, automjetet luksoze dhe ekskluzive dhe ndaluese pr importimet e makinave të huaja”, thotë Felipe Munoz, analist për tregun e automjeteve në JATO Dynamics.

Shumë shtete të tjera të mëdha janë duke marrë vendime për të ulur emetimin e gazrave, derisa gjigantët në industrinë e automobilave synojnë të lëvizin drejt makinave elektrike.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Stoltenberg: NATO do të merr vendime të vështira në vitin 2021

T E

Ushtarë elitarë australianë vranë civilë afganë, ka zbuluar një raport

S.B.

Serbi, 56 të vdekur dhe 4.995 raste të reja me COVID-19

T E

Shkon në 633 numri i ushtarëve armenë të vrarë nga Azerbajxhani

admin

Samit para një mali me probleme

S.B.

Klima: Biden duhet të korrë sukses, aty ku Obama dështoi

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...