Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Franca regjistron rritje të rasteve me coronavirus shkaku i të pavaksinuarve

Varianti Delta i coronavirusit është tani më dominanti që qarkullon në Francë, tha të mërkurën kryeministri, Jean Castex, duke shtuar se 96 për qind e rasteve të raportuara një ditë më parë ishin midis të pavaksinuarve

“Varianti delta është dominant, është më ngjitës”, tha Castex për variantin e zbuluar për herë të parë në Indi.

Kryeministri francez tha se vendi ishte përmbytur me një “valë të katërt” të infeksioneve dhe 18,000 raste të reja u raportuan vetëm dje, raporton france24.

Ministri i Shëndetësisë, Olivier Veran u tha ligjvënësve se numri i përgjithshëm i rasteve ishte rritur me rreth 150 për qind gjatë javës së kaluar si rezultat i përhapjes së shpejtë të variantit Delta, duke përshkruar një rritje të paparë.

Qeveria franceze filloi paraqitjen e një plani të ri për të luftuar COVID-19 me ligjvënësit këtë javë, i cili do të përfshijë kërkimin e një leje shëndetësore në një gamë të gjerë vendesh nga fillimi i gushtit dhe vaksinat e detyrueshme për punonjësit shëndetësorë.

Castex tha se një leje shëndetësore nuk do të kërkohet në shkolla kur viti akademik fillon në muajin shtator. 

Postime të ngjashme

SHBA-ja dhe Britania fajësojnë Iranin për sulmin vdekjeprurës ndaj një cisterne

D V

Atletja bjelloruse konsiderohet e sigurt në Tokio, vendet e BE-së i ofrojnë viza

D V

Shpëtohen 700 migrantë që tentuan të kalojnë Mesdheun

D V

Gjermanët protestojnë kundër kufizimeve për koronavirus

D V

Gjenerali që mori pushtetin në Mianmar thotë se gjendja emergjente mund të zgjasë deri në vitin 2023

D V

Irani mohon se e ka sulmuar cisternën e naftës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...