Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Francezi projektoi një tren luksoz “qelqi”, do të kushtojë 350 milionë dollarë

Projektuesi francez Thierry Gaugain po nënshkruan projektin e një treni luksoz spektakolar “qelqi” që do të bëhet realitet.

Gaugain është i njohur për punën e tij në super jahte, duke përfshirë jahtin Venus të gjatë 80 metra, i cili i përkiste vizionarit legjendar Steve Jobs. Këtë herë, fokusi i tij ishte në konceptin e një treni luksoz me mure transparente, dhe projektin e tij e quajti G Train.

I përshkruar si një “pallat me rrota”, treni do të jetë 400 metra i gjatë.

Secili prej vagonëve do të jetë si një dhomë e veçantë në një pallat të madh dhe do të përmbajë gjithçka, nga dhoma e pritjes në qendër, hapësira për të jetuar, argëtim, shoqërim e deri në sallon.

Pjesa e jashtme e trenit do të jetë prej xhami. Sipërfaqja e xhamit në brendësi do të jetë në gjendje të shërbejë si një ekran. Për të projektuar peizazhin ose ambientin e dëshiruar.

Shpejtësia e lartë nuk është fokusi, por një udhëtim argëtues dhe i rehatshëm.

Gaugain thotë se treni është për klientin individual, jo për kompaninë. I gjithë projekti kushton 350 milionë dollarë dhe prodhimi do të zgjasë dy vjet e gjysmë.

Ai do të bëhet për hekurudhat në Evropë dhe SHBA dhe do të jetë në gjendje të lëvizë me shpejtësi deri në 160 km/orë.

Ekspertë të ndryshëm do të përfshihen në procesin e prodhimit, duke përfshirë prodhuesin zviceran të trenave Stadler, prodhuesin e qelqit Saint-Gobain dhe firmën inxhinierike britanike Ecklersley O’Callaghan.

Postime të ngjashme

Prodhimi serik i veturës elektrike Audi A6 E-Tron pritet të fillojë gjatë vitit të ardhshëm

D V

Fillimi i dekadës që ndryshoi gjithçka, kroati Mate Rimac publikon videon e para 11 viteve – bënte gara nëpër rrugë me BMW-në e tij

D V

Gara e katër veturave të vogla, nga Citroen Ami e deri te Renault Twizy

D V

Garë e ashpër mes F1, Lamborghini Huracan dhe Nissan GT-R

D V

Britanikja ndalohet sepse po voziste 209 kilometra në orë – ky është arsyetimi qesharak i saj para policisë

D V

Aston Martin mburret: Shitjet u rritën 224 për qind

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...