Agjencia Zhurnal.mk

Frika nga përshkallëzimi në Lindjen e Mesme: Ushtria amerikane po vendoset rreth pikës më të nxehtë të Iranit

Për shkak të tensioneve të reja në Lindjen e Mesme pas vrasjes së gjeneralit të lartë lranian Qhassem Soleimani, edhe Shtetet e Bashkuara, gjithashtu po lëvizin disa mijëra ushtarë në rajon. Ushtarët amerikanë që tani janë duke shkuar për në Kuvajt do të bëhen pjesë e komandës së forcave të armatosura të Centcom.

Centcom është një nga katër komandat me të cilat Shtetet e Bashkuara dhe ushtria e Shteteve të Bashkuara ndanë në të gjithë botën (shiko hartën më lart). Zona e tij e përgjegjësisë shtrihet nga Siria në perëndim deri në Pakistan në lindje dhe nga Kazakistani në Etiopi në boshtin veri-jug, përcjell in7.

Selia e Centcom është vendosur në bazën e Forcave Ajrore MacDill afër Tampas,  Florida, por që nga sulmet e 11 shtatorit 2001, ka pasur një bazë komande shtesë në Katar. Nga këtu, komandohen operacionet në Siri dhe lrak ose në Afganistan.

Ushtarët amerikanë shpërndahen në dhjetëra baza ushtarake në rajon

Shumica e shërbimeve të urgjencës nga ana e tyre janë përhapur në bazat ushtarake në të gjithë rajonin, disa prej të cilave vendosen vetëm përkohësisht. Këto baza ushtarake janë ose kanë qenë në të kaluarën e fundit, ndër të tjera:

 • Afganistan: Baza e Ajrit Bagram, Kabul, Kandahar, Mazar-e Sharif
 • Pakistani: Jacobabad, Dalbandin, Pasni
 • Siria (këtu SHBA paraqitet më fuqishëm ): Baza Ajrore Al-Tabqa, Baza Ajrore Al-Tanf, Ash Shaddadi, Ayn al-Arab, Ayn Dadad, Ayn Issah, Baza Ajrore Harab Isk, Baza Ajrore Rmeilan, Sabt, Tal Baydar, Lugina e Tamirit, Ushariya, Zukuf
 • Bahreini: Bahreini, Mina Sulman, Aeroporti Muharraq
 • Kampet në Kuvajt: Kampi Doha, Kampi Arifjan, Kampi Buehring, Kampi Patriot afër Bazës së Marinës së Kuvajtit, Kampi Ali Al Salem, Camp Spearhead
 • Baza Ajrore Al Udeid në Katar
 • Bazat në Arabinë Saudite

Nuk dihet saktësisht se sa amerikanë janë aktivë për ushtrinë amerikane në Lindjen e Afërt dhe të Mesme. Pentagoni ka kohë që ka nxjerrë detyra të rëndësishme ushtarake: nga shërbimet e sigurisë deri tek transporti ajror dhe mirëmbajtja e automjeteve deri te sigurimi i ushqimit dhe përkthyesve. Kësaj i shtohet fakti që në rastin më të mirë të dhënat përkatëse komunikohen jo rrallë.

Kontigjentët më të mëdhenj në Kuvajt dhe Katar

Sidoqoftë, ekspertët vlerësojnë se rendi i madhësisë është midis 60,000 dhe 80,000 ushtarë. Vetëm në rajonet e krizës në Afganistan, Siri dhe lrak, amerikanët janë të pranishëm me rreth 20,000 ushtarë. Dhjetëra mijëra punëtorë të niveleve të sheshta, punëtorë mysafirë dhe ofruesit e shërbimeve lokale nuk janë përfshirë fare. Sipas zyrtarëve ushtarakë amerikanë, më shumë se 50,000 kontraktues privatë aktualisht janë duke punuar në zonën e Centcom, rreth gjysma e tyre në Afganistan.

Kontigjentët më të mëdhenj të ushtarëve amerikanë, sipas vlerësimeve të ekspertëve amerikanë, aktualisht janë të vendosur në Afganistan (rreth 14,000 ushtarë) dhe në Kuvajt dhe Katar (rreth 13,000 ushtarë secili), përcjell in7. Prandaj, SH.B.A-ja ofron ndjeshëm më pak staf në:

 • Bahreini (7000),
 • Lrak (6000),
 • Emiratet e Bashkuara (5000) gjithashtu
 • Jordan dhe Arabia Saudite (3000 secila).
 • Kuotat në Siri (vetëm 800) dhe Oman (606) janë shumë të vogla.

Kuotat në Siri (vetëm 800) dhe Oman (606) janë shumë të vogla.

Shtetet e Bashkuara mund të godasin nga këto baza ushtarake në Lindjen e Mesme

Flota e Pestë e Marinës amerikane gjithashtu ka qenë në Gjirin Persik, Detin e Kuq dhe Detin Arabik që nga mesi i viteve 1990. Selia e Flotës së Pestë është në Manama (Bahrein). Flota e pestë përfshin transportuesit e avionëve me anije mbështetëse, një grup amfib (përfshirë anije ulje dhe transporti dhe notues luftarak) dhe aviatorë detarë me bazë tokësore.

Vitin e kaluar, Departamenti i Mbrojtjes i Sh.B.A-së konsideroi dërgimin e gjithsej 120,000 trupave në Lindjen e Mesme në rast se lrani do të punonte me armë bërthamore ose të sulmonte trupat amerikane. Në fakt, forcat amerikane zhvendosën disa mijëra ushtarë shtesë në rajon vitin e kaluar, duke përfshirë një grup të transportuesve të avionëve dhe një skuadron bombe.

Tani janë dërguar 3500 ushtarë shtesë

Disa ditë më parë, Ministria e Mbrojtjes njoftoi se do të dërgojë deri në 3.500 ushtarë shtesë. Pentagoni tha që ishte një brigadë pronë shtetërore nga Karolina e Veriut që do të bazohej në vendin fqinj të Lrakut, Kuvajti.

Në fakt, të gjithë këta numra mund të duken disi mbresëlënës, veçanërisht në lidhje me numrat që Bundeswehr mund të ofrojë, për shembull. Por për krahasim: Një total prej gati 180,000 ushtarë u përfshinë në pushtimin e lrakut në 2003, pas së cilës deri në 160,000 ushtarë mbetën në vend – më shumë se dyfishi i kontigjentëve tani në dispozicion në të gjithë rajonin. Me rastin e vendimit të fundit për të shtuar afro 3.500 ushtarë në forcat e armatosura amerikane në Kuvajt, Departamenti i Mbrojtjes theksoi se ishte një “masë paraprake”. Në lrak, nga ana tjetër, ekziston vetëm një pjesë e forcave që dikur ishin të vendosura atje.

Për luftë me Teheranin, SH.B.A. do të duhet të armatoset në masë

lrani konsiderohet ushtarakisht një kundërshtar shumë më i fortë se Lraku nën Saddam Hussein. “lrani është shumë i fortë për Shtetet e Bashkuara, shumë i pajisur dhe me përvojë luftarake. Ky është një kundërshtar shumë më i fortë se Lraku” vlerëson Thomas Jäger nga Universiteti i Këlnit, për portalin e lajmeve” Watson “. Pra, nëse do të kishte një konflikt të hapur të armatosur me regjimin e mullahut, një prani shumë më e madhe ushtarake do të ishte e nevojshme për çdo rast.

Për më tepër, shërbimet e urgjencës të vendosura në rajon nuk mund të tërhiqen lehtësisht. Në fund të fundit, atyre iu besohet detyra të rëndësishme në Afganistan, dhe kanë për qëllim të stabilizojnë rajonet e krizës ose të parandalojnë kthimin e ISIS-it, përcjell in7.

Shumica e ushtarëve amerikanë nuk po luftojnë në rajon

Por nuk është vetëm numri relativisht i vogël i personelit amerikan aktualisht rreth Lranit që bën një luftë të hapur me Teheranin nuk ka gjasa për momentin. Lloji i personelit të urgjencës i vendosur në vend vështirë se flet për të. Në lrak, për shembull, vendi në të cilin u vra gjenerali lranian Ghassem Soleimani duke përdorur një dron, forcat normalisht nuk merren me operacione luftarake. Përkundrazi, ata duhet të ndihmojnë në rindërtimin e vendit dhe mbrojtjen e tyre dhe trainimin e ushtarëve lrakenë.

Nga ana tjetër, Shtetet e Bashkuara sigurisht që do të kishin mundësinë e zgjerimit në masë të fuqisë së saj ushtarake në rajon duke vendosur trupa, ashtu siç vepruan gjatë luftës në Lrak 2003. Sidoqoftë, duket se transferimet e fundit të trupave shërbejnë vetëm për të intensifikuar strategjinë e mëparshme.

Shtetet e Bashkuara dërgojnë forcë speciale me ushtrinë e Rangers

Sipas mediave amerikane, Pentagoni kohët e fundit ka dërguar një forcë speciale në rajon përveç ushtarëve të zakonshëm. Kjo komandë, e cila u dërgua në një mision sekret në vende të panjohura, pra përfshin 150 deri në 200 të ashtuquajturat Rangers të Ushtrisë. Rangers janë pjesë e këmbësorisë së ushtrisë amerikane, por specializohen në kapjen ose vrasjen e udhëheqësve individualë të armikut.

Një njësi e tillë arratisëse kishte luftuar tashmë militantët shiitë individualë të mbështetur nga lrani në luftën në lrak. Janë pikërisht këto milici me ndihmën e të cilëve Lrani ende po lufton për kontrollin e rajonit të Gjirit, atribuohen sulmet e shumta ndaj ushtarëve amerikanë, veçanërisht në lrak. Deri më tani, ato janë koordinuar nga gjeneral Soleimani. Ekspertët presin që hakmarrja e njoftuar nga Teherani për vdekjen e tij të marrë formën e sulmeve shtesë nga ana e këtyre militantëve.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...