Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Frika nga protesta e grave, Pallati Presidencial rrethohet me barrikada para 8 marsit

Autoritetet në Meksisë kanë ngritur barrikada të larta çeliku rreth Pallatit Presidencial përpara protestave të planifikuara Ditën Ndërkombëtare të Grave më 8 Mars.

Presidenti López Obrador sqaroi se vendosja e gardheve rreth Pallatit Presidencial  dhe monumenteve të tjera para marshimit të 8 Marsit është për mbrojtjen e protestuesve dhe ndërtesave historike.

Nga Maxcanú, Yucatán, presidenti pohoi se “nuk është frikë” dhe se gardhet janë për të mbrojtur Pallatin.

Gjithashtu që të mos ketë provokime si në marshimin e fundit ku bomba dhe eksplozivë u hodhën në derën e ndërtesës. 

Ai vuri në dukje se të gjithë kanë të drejtë të protestojnë dhe të demonstrojnë, por që ka “shumë provokime, shumë njerëz që infiltrojnë dhe që e kërkojnë atë është të shkaktojë dëm”.

“Ne nuk duam që asnjë palë të lëndohet, domethënë nuk duam që forcat e sigurisë publike të lëndohen dhe nuk duam që gratë që protestojnë të preken dhe të dëmtohen”- tha ai.

Postime të ngjashme

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...