Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Frika rritet në mesin e muslimanëve të Bosnjës: ‘Ne do të jemi përsëri viktima’

Vandalizmi i fundit i një xhamie historike në Bosnjë dhe Hercegovinë është i fundit në një seri zhvillimesh shqetësuese duke evokuar frikën më të keqe në popullatën muslimane të vendit.

Më 11 tetor, Xhamia Atiq e Sulltan Sulaiman në Bijeljina, Bosnje dhe Herzegovinë (BiH) – një thesar i caktuar kombëtar që u restaurua pasi u shkatërrua plotësisht nga forcat paramilitare serbe gjatë luftës 1992-1995 – u sulmua dhe u vandalizua në mes të natës , duke shkaktuar frikë të mëtejshme, myslimanët boshnjakë janë përsëri shënjestrat e nacionalizmit serb në rritje.

Qyteti i Bijeljina është i vendosur në entitetin me shumicë serbe të BiH të Republika Srpska dhe vendi i një prej vrasjeve të para masive të luftës në Bosnjë, kur milicët nën komandën e Presidentit Serb Slobodan Millosheviç masakruan dhjetra muslimanë të Bosnjës në 1-2 Prill 1992

Sulmi ndaj xhamisë më të njohur të qytetit vjen vetëm katër javë pasi xhamitë dhe myslimanët serbë ishin shënjestra e dhunës dhe vandalizmit pas zgjedhjeve në Malin e Zi më 30 gusht, me mbishkrime që lavdëronin autorët e gjenocidit të Srebrenicës të shpërndara nëpër mure dhe ndërtesa në të gjithë rajonin .

“Kjo është me të vërtetë e frikshme”, tha Mevlud Dudic, presidenti i Komunitetit Islamik në Serbi për Euro News. “Boshnjakët dhe, do të shtoja, të gjithë njerëzit normalë, dridhen kur gjenocidi i Srebrenicës përmendet në këtë lloj konteksti. Më pëlqen të besoj se gjërat nga vitet nëntëdhjetë nuk do të ndodhin më kurrë në Ballkan.

Nacionalizmi serb është përsëri në ngjitje në të gjithë rajonin, duke përfshirë Serbinë, Bosnjën dhe Malin e Zi dhe është drejtuar nga udhëheqës politikë të cilët kërkojnë të dëbohen myslimanët për dështimet e tyre të udhëheqjes, ndërhyrjet e qeverisë së huaj, posaçërisht Rusia dhe mohimi i gjenocidit në Srebrenica.

Ekspertët në gjenocid argumentojnë se mohimi i gjenocidit në Srebrenica është lejuar të acarohet dhe të lulëzojë në një shkallë në të cilën tani mund të përshkruhet si “triumfalizëm gjenocidi”, veçanërisht në Serbi dhe Republikën Srpska të kontrolluar nga Serbia.

Për shembull, kur udhëheqësit serbë të Bosnjës nuk po minimizojnë ose mohojnë numrin e viktimave të gjenocidit të Srebrenicës, ata portretizojnë serbët që janë nën rrethim nga myslimanët dhe se mizoritë e fillimit të viteve 1990 ishin kryer në vetëmbrojtje kombëtare, një “e lavdishme “Ndërmarrja për të pastruar rajonin nga” terroristët “dhe” pushtuesit “myslimanë.

Në fillim të këtij viti, Qendra Përkujtimore e Srebrenicës publikoi një raport për të shënuar 25 vjetorin e vrasjes masive të mijëra burrave, grave dhe fëmijëve muslimanë boshnjakë, duke vënë në dukje se “në vend që të qetësohej me kohën, mohimi i gjenocidit është rritur vetëm më tinëzare në vitet e fundit – në nivel lokal, rajonal, si dhe ndërkombëtarisht. ”

“Një diskurs tjetër i përbashkët që mohon identitetin e viktimave dhe është ngulitur thellë në ideologjinë historike të nacionalizmit serb, argumenton se boshnjakët nuk janë në fakt një popull i ligjshëm, dhe kështu nga përkufizimi nuk mund të shënjestrohen nga gjenocidi”, vëzhgojnë autorët e raportin.

Temperatura është rritur kundër myslimanëve në rajon për disa vitet e fundit, siç duket në mënyrën se si disa xhami janë shkatërruar nga autoritetet në Serbi dhe Bosnjë që nga viti 2017; gjobitja e ekipit të basketbollit të Yllit të Kuq të Beogradit pasi tifozët e saj shpalosën një banderolë anti-muslimane në një lojë të Euro League të sezonit 2018; dhe Presidenti serb Aleksander Vuçiç duke paralajmëruar Serbinë do të shkojë në luftë në një aleancë me kroatët kundër myslimanëve boshnjakë “nëse do të vijë deri te ajo.”

“Situata në Bosnjë është shumë e tensionuar. Kemi frikë nga lufta e re dhe e dimë shumë mirë që nëse fillon lufta, ne do të jemi përsëri viktima – sigurisht myslimanë, ”një qytetar mysliman i Bosnjës dhe Hercegovinës, i cili kërkoi të mos emërohej nga frika e Serbisë hakmarrje, më tha në 2018.

Riada Asimovic Akyol, një gazetare me bazë Amerikane, e cila u zhvendos nga përpjekjet serbe për të pastruar etnikisht qytetin e saj të lindjes në Kosovë në vitet 1990, shqetësohet se këto frikë po shtohen nga përpjekjet e orkestruara në Serbi për të mbrojtur ata që janë përgjegjës për nxitjen, mundësimin dhe kryerjen e gjenocidit , ndërsa në të njëjtën kohë ata që flasin kundër atyre mizorive të kryera në emër të tyre shahen dhe kërcënohen me dhunë dhe madje edhe me vdekje.

“Dy dekada më vonë, ne kemi Serbinë që sundohet përsëri nga” bashkëpunëtorët e Millosheviçit, në thelb “, thotë Akyol.

Aleatja për një kohë të gjatë e Serbisë, Rusia, e cila e sheh Republika Srpska si një mbrojtje kundër zgjerimit të NATO-s në Ballkan, jo vetëm që ka fermentuar të dy entuziazmin nacionalist serb dhe anusin anti-mysliman, por gjithashtu ka dërguar mijëra armë gjysmë automatike në entitetin serb në Bosnja përmes Serbisë, siç raportohet nga The Guardian, me shpresën për të ndezur një konflikt separatist, i cili do t’i vinte përsëri muslimanët e Bosnjës në flokë të kryqëzuar edhe një herë.

Marrëveshja e fundit e ndërmjetësuar nga SH.B.A. midis Serbisë dhe Kosovës mund të ketë zbehur ambiciet strategjike të Rusisë në rajon për momentin, duke qenë se rezultati i marrëveshjes varet kryesisht nga Trump që fiton ofertën e tij për rizgjedhje, por kjo u ka dhënë myslimanëve Boshnjakë arsye të mëtejshme të shqetësohem për të ardhmen.

Srecko Latal, një gazetar dhe analist që ka mbuluar Ballkanin që nga vitet 1990, thotë se vizita e fundit nga Milorad Dodik, anëtari serb i presidencës trepalëshe të Bosnjës, në Kroaci duhet të tingëllojë këmbanat e alarmit, duke e përshkruar atë si një hap drejt “vendosjes së Kroatëve dhe Serbët përsëri në një kurs përplasjeje me Boshnjakët (Myslimanët e Bosnjës) në Bosnjë ”.

“Vizita e Dodik në Zagreb dhe komentet degraduese të bëra nga Presidenti kroat Milanoviç në lidhje me Bosnjën pas takimit të tij me Dodik, kanë shtuar fyerjen për dëmtimet ekzistuese të boshnjakëve. I kujton ata shumë qartë për vitet 1990 kur udhëheqësit kroatë dhe serbë komplotuan për të pastruar dhe përçarë etnikisht Bosnjën, “thotë Latal.

Sulmet e 1 shtatorit ndaj myslimanëve në Mal të Zi dhe vandalizimi i një prej xhamive më të çmuara të Bosnjës të Dielën duhet të dëgjohen si një zjarr me 5 alarme nga komuniteti ndërkombëtar. Dy milion myslimanë boshnjakë jetojnë në shpresën e dëshpëruar që Brukseli dhe Uashingtoni DC po dëgjojnë.

Postime të ngjashme

Qeni robot që do të ndihmojë policinë

T E

Izraeli ndihmon me vaksina anti-Covid shtetet që do të hapin ambasada në Jerusalem

T E

Gjermania dënoi spiunin sirian të Bashar al-Assad për krime kundër njerëzimit

T E

Administrata e Bajdenit do të shpërndajë 25 milionë maska

T E

BE e ndarë rreth certifikatës për vaksinim

T E

Vijon rritja e shifrave në Itali, autoritetet i thonë jo hapjes së aktiviteteve argëtuese

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...