Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Frikë për valë të dytë infektimesh në Rumani, alarmohen autoritetet shëndetësore

Rumania po përjeton rritje në rastet e koronavirusit që shumë kanë frikë se është fillimi i një vale të dytë të virusit.

Të premten, vendi raportoi 2343 raste të reja dhe 53 vdekje të lidhura me Covid. Ky ishte një rekord i ri ditor dhe dita e tretë radhazi që vendi regjistron më shumë se 2,000 raste të reja. Kryeqyteti Bukuresht, pa rritjen më të lartë, me 517 raste të reja.

“Nuk ka dyshim se kjo është një situatë serioze, sepse ne kurrë nuk jemi përballur me një numër kaq të madh rastesh në ditë,” thotë Alexandru Rafila, mikrobiolog dhe përfaqësues i Rumanisë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Rekordi i së premtes erdhi dy javë pasi u rihapën shkollat në Rumani. Të enjten, ministri i shëndetësisë i vendit Nelu Tataru tha se më shumë se 770 fëmijë ishin testuar pozitivisht gjatë javës së kaluar, shumica e të cilëve adoleshentë.

Rezultatet erdhën gjithashtu disa ditë pasi u mbajtën zgjedhjet administrative në vend, duke rritur frikën e një rritje të menjëhershme të rasteve.

Shtretërit në njësitë e kujdesit intensiv në Rumani janë aktualisht të zënë 55%.
Ekziston gjithashtu frika se numri më i lartë i rasteve mund të çojë në rivendosjen e kufizimeve që janë hequr muajt e fundit.
Kryeministri Ludovic Orban tha se restorantet mund të mbyllen përsëri në lokalitetet me më shumë se 1.5 raste për 1.000 banorë.
Në total, Rumania ka pasur 132,001 raste të koronavirusit deri më tani, me një numër të vdekurish prej 4,915.

Postime të ngjashme

Wuhan, flet për herë të parë shkencëtarja e lakuriqëve të natës, ja çfarë deklaron

Dafina Vidishiqi

Harris në Bruksel: Së bashku ta forcojmë demokracinë në botë

Dafina Vidishiqi

Hungaria miraton ligjin që ndalon përmbajtjen LGBT për të miturit

Dafina Vidishiqi

Pas pushtimit nga minjtë dhe përmbytjet, Australia “zaptohet” edhe nga rrjetat e merimangave

Dafina Vidishiqi

Bërthama e Tokës po bëhet më e trashë nga njëra anë, dhe shkencëtarët nuk e dinë pse

Dafina Vidishiqi

Kalon 600,000 numri i viktimave nga Coronavirusi në ShBA

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...