Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Ftesa për bashkëpunim ndaj Bashës/ Majko: U keqkuptua, nuk ishte ftesë për bashkëqeverisje! Ja çfarë synonte Rama

Kandidati për deputet i PS-së, i renditur i 19-ti në listë, Pandeli Majko ka komentuar ftesën publike për bashkëpunim, që kryeministri Edi Rama i bëri kryedemokratit, Lulzim Basha. Ftesa u kundërshtua hapur nga Basha, i cili deklaroi se Rama është i bindur për humbjen prandaj kërkon bashkëpunim.

I ftuar në “Breaking” në Top News, Majko sqaroi se kjo ftesë për bashkëpunim është keqkuptuar, pasi sipas tij Rama nuk bëri ftesë që në rast se do humbiste të merrte disa Ministri, por kërkoi bashkëpunim që në rast se fitonte të kishte bashkëpunim për sjelljen e rendit kushtetues.

Majko: Ftesa u trajtua me shumë inferioritet dhe sikur ishte një ftesë për bashkëqeverisje në kuptimin e parë të fjalës. Ne sot kemi një opozitë jashtë sistemit kushtetues dhe që nuk ka përfaqësues në pushtetin lokal. Ftesa nuk ishte as provokim edhe e detyrueshme. Ishte ftesë që pas zgjedhjeve palët të bashkëpunojnë se e kanë detyrim që të risjellin në balancë kushtetueshmërinë. Askush nuk po i kërkon PD që nëse ata fiutojnë zgjedhjet ne të mbajmë poste ministrore.

Postime të ngjashme

Kryeministri Rama takon sekretarin e Shtetit, Blinken: Krenari për Shqipërinë që të jetë krah SHBA-ve, përherë

Bekim Laçi

“Rally Albania 2021″, Gara ndërkombëtare që zbulon mrekullitë e natyrës shqiptare

Bekim Laçi

Sot Kuvend/ Raportimet e institucioneve të drejtësisë, deri te marrëveshja me distributorin turk për vaksinat

Bekim Laçi

PD shpall sot fituesin, Basha siguron mandatin e tretë

Bekim Laçi

Gara për kryetarin e PD-së, kryeson Lulzim Basha

Dafina Vidishiqi

Publikohen rezultatet e para për garën brenda PD

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...