Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Fuere: Taktika e qeverisë bullgare është e pakuptimt

Shkup, 17 nëntor, zhurnal.mk – Taktikën që për momentin e shfrytëzon Qeveria e Bullgarisë drejt Maqedonisë së Veriut është disi e pakuptimt dhe kontraproduktiv dhe mund të ketë pasoja serioze, jo vetëm për mardhëniet mes dy vendeve, por edhe për tërë rajonin, dhe për politikën e zgjerimit të Bashkimit Evropian, vlerëson ish Ambasadori i BE-së në Shkup, Ervan Fuere, transmeton Zhurnal.

Qasja e qeverisë bullgare dërgon porosi të keqe deri te vendet nga Ballkani Perendimorë se edhe ato mund të ballafaqohen me bllokadë të tërësishme në rrugën drejtë BE-së, thotë Fuere në intervistën për radion nacionale bullgare.

“Bullgaria po e shfrytëzon antarësimin e saj në BE që të imponon interpretimin e saj të historisë, si dhe të insiston në atë se versioni i saj patjetër të pranohet nga vendet tjera para se të fillojnë negociatat inkuadruese. Edhe kjo është kontraproduktive sepse e groposë politikën e zgjerimit të BE-së dhe shkon tërësisht në kundërshtim me principet në të cilën bazohet integrimi evropian dhe me të cilat Bullgaria u pajtua kur u bë anëtare e BE-së në vitin 2007”, potencon Fuere.

Postime të ngjashme

Dimitrov: Është koha e fundit që BE-ja të përmbush premtimin ndaj Maqedonisë së Veriut

Dafina Vidishiqi

PDSH: Driton Ibishi zgjidhet kryetar i degës së Tetovës

Dafina Vidishiqi

Gjobiten 85 shoferë në Ohër dhe Strugë

Dafina Vidishiqi

Bexheti: Përfundon bekatonizimi i 2 rrugëve në vendbanimin Kondovë

Dafina Vidishiqi

Në Tabanoc pritet deri në 40 minuta

Dafina Vidishiqi

Reeker më 1 korrik për vizitë në Ohër

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...