Fumio Kishida zgjidhet kryeministër i Japonisë

Parlamenti i Japonisë miratoi Fumio Kishidën në postin e kryeministrit të këtij vendi.

 

Javën e kaluar, Kishida u zgjodh udhëheqës i Partisë në pushtet Liberal Demokrate, gjë që i hapi rrugë për t’u bërë kryeministër.

Kishida pason Yoshihide Sugën, i cili dha dorëheqje pas vetëm një viti në detyrë.

Në zgjedhjet e vitit të kaluar, Kishida u mposht nga Suga.

Kryeministri i ri pritet të përballet me një sërë çështjesh të vështira, përfshirë rimëkëmbjen e ekonomisë së goditur nga pandemia e koronavirusit dhe përballjen me kërcënimet nga Koreja e Veriut.

“Dua të përballem me sfidat me një vullnet të fortë dhe vendosmëri të fortë”, tha Kishida.

Kabineti i tij do të shpallet gjatë ditës.

Related posts

Të kthehemi 20 vjet pas – sulmet e 11 shtatorit në fotografi

D V

Politico: Orban, Le Pen dhe Salvini – forca e përbashkët e ekstremit të djathtë që po rrënojnë integrimin evropian

N E

COVID-19 – Rastet e infektimit në SHBA sërish mbi 100 000

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More