Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Gjatë fundjavës mbi vendin tonë do të mbajë mot jo stabil, shumë i ngrohtë, por me shtrëngata me shi. Kurse javën e ardhshme do të ketë valë të nxehtit me temperatura edhe mbi 35C.

Sipas parashikimeve të Prishtina Weather ditëve të fundjavës, megjithëse mbetet mot shumë i ngrohtë, orëve të pasdites dhe mbrëmjes priten mundësi për zhvillime të shtrëngatave me shi.

Ditën e shtunë më të shpërndara, e ditën e diel më shumë në formë të rrebesheve më të izoluara me bubullima.

:Nga dita e hënë, e gjatë javës së ardhshme një valë e të nxehtit afrikan fillon të shtrihet mbi vendin tonë, që sjell temperatura jashtëzakonisht të larta për këtë periudhë kohore.  Ditën e hënë orëve të pasdites, priten edhe zhvillime të shtrëngatave me shi, që vende-vende mund të jenë më intensive, ndërsa nga dita e martë parashihet mot më i qëndrueshëm e kryesisht me diell”, thuhet në njoftim, transmeton Telegrafi.

Indeksi i cilësisë së ajrit, në ditët e fundjavës do të jetë në vlera të pranueshme.  Nga e hëna pritet shtrirje edhe e pluhurit saharian, që rritë koncentrimet e grimcave PM10, e më pas indeksi vende-vende mund të përkeqësohet edhe në vlera të dobëta.

Indeksi i rrezeve UV do të jetë në vlera të larta, prandaj në këto ditë preferohet ekspozim më i ulët ndaj rrezeve të diellit përgjatë orëve të mesditës.

Temperaturat në rritje, me vlera jashtëzakonisht të larta gjatë javës së ardhshme.  Minimalet luhaten nga 14C deri 17C, e maksimalet nga 26C në fundjavë, rriten në 30C ditën e hënë, e deri të mërkurën edhe në 36C.

Era do të fryj me mesatare dhe mesatarisht e fuqishme në fundjavë nga veriu 5-14m/s, e javën e ardhshme lehtë dhe mesatare nga perëndimi e jugperëndimi 4-11m/s.

Shtypja atmosferike me tendencë të rënies ditëve të fundjavës, më pas gradualisht në rritje, njofton Prishtina Weather. 

Postime të ngjashme

Kurti, deputetit Nura: Je deputet i mirë kur insiston për reciprocitet, por partinë e ke të gabuar

D V

Kurti i përgjigjet deputetit të PDK-së: Reciprociteti me Serbinë do të vendoset dhe nuk do të dështoj

D V

Opozita i kërkon Qeverisë angazhim më të madh në shuarjen e zjarreve

D V

Kusari-Lila: Minishengeni, ripaketim i idesë së ish-Jugosllavisë

D V

Musliu: Bashkëshorti i Vjosa Osmanit përmes presidencës më kërcënoi me padi civile

D V

Deputetja e PDK-së thotë se u kërcënua nga bashkëshorti i presidentes Osmani, paralajmëron padi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...