Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Fushata 20 ditore/ Nis regjistrimi i kandidatëve për zgjedhjet presidenciale në Iran

Irani ka hapur regjistrimin e kandidatëve potencialë në zgjedhjet presidenciale të muajit të ardhshëm, ndërkohë që rriten tensionet me Perëndimin dhe paqartësitë për marrëveshjen bërthamore të Teheranit me fuqitë botërore. Regjistrimi ka nisur më 11 maj dhe do të zgjasë për pesë ditë.

Aplikacionet më pas do të shqyrtohen nga Këshilli i Gardianëve, trup kushtetues i linjës së ashpër që në të kaluarën ka diskualifikuar shumë kandidatë të moderuar. Ky këshill do të publikojë listën finale të kandidatëve më 27 maj, dhe më pas nis fushata 20-ditore për zgjedhjet e 18 qershorit.
Presidenti iranian Hassan Rohani, politikan relativisht i moderuar, qeveria e të cilit është duke negociuar për ringjallje të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, nuk mund të rizgjidhet pasi ka shërbyer për dy mandate katërvjeçare.

Iranianët e linjës së ashpër kanë fituar kontrollin e parlamentit vitin e kaluar, me një përqindje të daljes prej 42.5 për qind. Kjo njëherësh ka qenë shifra më e ulët e pjesëmarrjes në zgjedhje prej Revolucionit Islamik të vitit 1979, që ka rezultuar me fuqizim të klerikëve në pushtet.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...