Agjencia Zhurnal.mk
Bota

G7-a thellësisht e shqetësuar për sjelljen e Rusisë

Ministrat e G7-s thanë se ishin “thellësisht të shqetësuar” nga sjellja e papërgjegjshme dhe destabilizuese e Rusisë.

Përfaqësues nga Britania e Madhe, SHBA-ja, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Bashkimi Europian kanë shprehur shqetësimet e tyre në lidhje me veprimet e vazhdueshme të Rusisë, duke përfshirë forcat ushtarake që qëndrojnë afër kufijve të Ukrainës dhe në Krime “ilegalisht”.

G7-a shtoi se “shpreh keqardhje për përkeqësimin e marrëdhënieve të Rusisë me vendet perëndimore” dhe theksoi ”rëndësinë e respektimit të Konventës së Vjenës mbi marrëdhëniet diplomatike”.

Kombet kanë shprehur shqetësimet e tyre rreth krizës politike dhe të të drejtave të njeriut pas zgjedhjeve presidenciale të gushtit 2020 në Bjellorusi dhe i kanë bërë thirrje Kinës “të respektojë të drejtat e njeriut dhe liritë themelore”.

Zonat e tjera që ministrat kanë shprehur shqetësim përfshijnë shkeljet dhe abuzimet e të drejtave të njeriut në Korenë e Veriut dhe grushtin e shtetit në Mianmar.

Deklarata erdhi pas një dite të tretë intensive të takimeve përpara samitit të G7-s të muajit tjetër në Cornwall, Angli./atsh

Postime të ngjashme

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...