Agjencia Zhurnal.mk
Bota

G7 do të diskutojë për shpërndarjen e barabartë të vaksinave

Më 19 shkurt udhëheqësit e G7-ës do të takohen për të diskutuar për pandeminë e koronavirusit dhe rimëkëmbjen e ekonomisë botërore, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Kjo do të jetë hera e parë që presidenti amerikan, Joe Biden, do të takohet me liderët e grupit të vendeve më të fuqishme të botës. Ai e mori detyrën e presidentit më 20 janar.

Presidenti Biden do të fokusohet në vërejtjet e tij në lidhje me prodhimin dhe shpërndarjen e vaksinave në nivel global, tha Shtëpia e Bardhë.

Mikpritës i takimit do të jetë kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar zyra e tij, duke thënë se temë kryesore do të jetë shpërndarja e barabartë e vaksinave në botë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë më herët se një politikë “unë e para” ndaj vaksinave, nga ana e vendeve të pasura, mund të lërë vendet e varfëra në rrezik të mungesës së vaksinave.

Sipas OBSH-së kjo politikë mund të mundësojë përhapjen e koronavirusit.

Kryeministri Johnson gjithashtu do të bëjë thirrje që vendet e G7-ës të punojnë në një qasje globale ndaj pandemive.

G7 përbëhet nga Britania e Madhe, Gjermania, Kanadaja, Franca, Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara. Liderët takohet çdo vit për të diskutuar problemet me të cilat ballafaqohet bota.

Samiti i vitit të kaluar, i cili do të organizohej nga Shtetet e Bashkuara, u anulua për shkak të pandemisë.

Liderët do të diskutojnë edhe për ndryshimin e klimës./REL

Postime të ngjashme

Kina reagon për akuzat e ShBA-së  mbi gjurmimin e virusit

Z H

Një vit nga shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut

D V

SHBA-ja premton miliona vaksina për vendet në nevojë

D V

Disa të plagosur nga një sulm në Kabul

D V

Wang Yi: Kina do të jetë gjithmonë partnere e ASEAN-it

Z H

Tsikhanouskaya: E di se mund të zhdukem çdo moment

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...