Agjencia Zhurnal.mk
Bota

G7-ta kundër Putinit: Kërkojmë lirimin e menjëhershëm të Aleksei Navalny

Vendet e grupit G7 e quajtën të “motivuar politikisht” arrestimin e Aleksei Navalny dhe kundërshtuan dhunën ndaj protestuesve pro tij nga ana e Rusisë.

Përmes një deklarate të përbashkët, ministrat e jashtëm të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kërkuan “lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar” të Navalnyt.

“Rusia ka detyrime kombëtare dhe ndërkombëtare për të respektuar dhe siguruar të drejtat e njeriut”-thuhet në deklaratën e G7-së.


Navalny u arrestua më 17 janar pasi u kthye nga Gjermania në Rusi. Në Berlin ai ndodhej për tu kuruar nga një helmim gati fatal me agjent nervor Novichok, i shkallës ushtarake. Ai e akuzon presidentin rus, Vladimir Putin për helmimin e tij.


Rusia u pezullua nga G8 – tani e njohur si G7 – më 2014 si një përgjigje ndaj aneksimit të paligjshëm të rajonit të Krimesë nga Ukraina.

Postime të ngjashme

BE përsërit thirrjen kundër mohimit të gjenocidit në Srebrenicë

D V

JP Morgan bëhet banka e parë e madhe amerikane që pranon transaksione me kriptomonedha

D V

Protestuesit ia mësyjnë parlamentit sllovak, policia hedh gazlotsjellës

D V

Hulumtimi: Dy doza Pfizer apo AstraZeneca, efikase kundër Deltës!

N E

Kina nuk do një inspektim të dytë nga OBSH-ja

N E

Shtetet e Bashkuara kanë kryer sulme ajrore në Afganistan kundër talebanëve

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...