Agjencia Zhurnal.mk
Bota

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Liderët e G7-s do të angazhohen për të përdorur të gjitha burimet në përpjekjet për të rikuperuar dëmet që ka shkaktuar pandemia me COVID-19.

Në ditën e dytë të samitit të G7-s që po zhvillohet në Cornwall të Britanisë së Madhe, ata pritet ta lëshojnë një deklaratë e cila do të përmbajë një varg masash që duhet të ndërmerren për ta arritur këtë.

Qëllimi është që të zvogëlohet koha e nevojshme për zhvillimin e vaksinave nën 100 ditë.

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka kërkuar të premten në hapjen e samitit që të zhduket pabarazia globale.

Johnsoni, i cili është nikoqir i takimit të liderëve të shtate ekonomive më të forta në botë, e që po zhvillohet në resortin bregdetar Carbis Bay të Cornwallit, ka thënë se duhet të merren mësime nga “gabimet” e krizës financiare të vitit 2008.

Pas diskutimeve të ditës së parë të samitit, liderët botërorë janë shoqëruar nga Mbretëresha Elizabeth II për një darkë së bashku.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Postime të ngjashme

Kinën dhe Rusinë i bashkon biznesi në Serbi

D V

Policia ukrainase e gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

D V

Iranit do t’i përgjigjemi në mënyrë kolektive, thotë SHBA-ja

D V

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...