Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Galovej dhe Silvestri: Pavarësisht pengesave, agjenda e BE-së duhet të vazhdojë

Shkup, 23 qershor – Ne të gjithë pajtohemi qartë se anëtarësimi në BE është një qëllim primar si për Maqedoninë e Veriut ashtu edhe për të gjithë rajonin. Pavarësisht pengesave që shfaqen në atë rrugë, nuk duhet të dorëzoheni, tha ambasadorja britanike Rejçel në fjalimin e saj në panelin në Forumin e Parë Ekonomik të Shkupit.

“Në tre vitet e kaluara, Maqedonia e Veriut është shumë e përparuar dhe duhet të vazhdojë. Vendi i ka përmbushur kërkesat në lidhje me stabilitetin, reformat, marrëveshjen me Greqinë, ndërsa anëtarësimi në NATO është një kontribut i madh për paqen dhe stabilitetin në rajon, tha Galovej.

Sipas saj, problemi më i madh është korrupsioni, ai e pengon demokracinë dhe është një pengesë për zhvillimin e ekonomisë. Thotë se bashkëpunimi rajonal është shumë i rëndësishëm.

“Bashkëpunimi rajonal është gjithashtu thelbësor. Bashkëpunimi me Greqinë po përparon dhe ka potencial të madh. Nevojitet bashkëpunim rajonal. Njerëzit shqetësohen më shumë për papunësinë. Reformat duhet të shkojnë paralelisht me integrimin në BE – sundimi i ligjit dhe zhvillimi ekonomik. Sidoqoftë, jo të gjithë në vend dhe në botë dëshirojnë që këto reforma të kenë sukses, sepse ato drejtohen nga interesat e tyre dhe abuzojnë me mosmarrëveshjet bilaterale. Tronditjet si pandemia janë një sfidë. Maqedonia e Veriut ka qëllime ambicioze dhe nëse i zgjidhni me durim dhe përkushtim sfidat, vendi mund të jetë një shembull për rajonin”, tha Galovej.

Ambasadori i Italisë, Andrea Silvesti theksoi se Roma e mbështet perspektivën evropiane të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor. Maqedonia e Veriut, tha ambasadori italian, ka bërë shumë dhe Këshilli i BE-së në mars 2020 vendosi që duhet t’i fillojë negociatat e anëtarësimit”. Megjithatë, thotë ai, mbetet shumë për të arritur sepse integrimi evropian është një proces.

“Për këto arsye, të gjithë hapat duhet të ndërmerren brenda në lidhje me reformat, legjislacioni duhet të harmonizohet me legjislacionin e BE-së, do të thotë agjenda e reformave duhet të vazhdojë dhe kjo mund të bëhet në nivelin rajonal. Kjo është një qasje që Italia e mbështet fuqimisht,” theksoi ambasadori Silvestri.

Italia është ndër investitorët kryesorë ekonomikë në rajon, për të cilin ai tha se ka një rëndësi strategjike për Romën dhe për këtë arsye mbështesin iniciativa të tilla si CEI, Adriatiko-Jon, ndërsa e theksoi edhe rëndësinë e lidhjes së infrastrukturës.

“Është shumë e rëndësishme të mbarojë edhe Korridorin 8 i cili kryqëzohet me Korridorin 10. Kjo është një mundësi për vendin tuaj dhe ju duhet të veproni si një qendër rajonale jo vetëm si një vend ku rrugët kryqëzohen, por për t’u bërë me të vërtetë një shtet qendër. Ju duhet të punoni shumë më tepër për të tërhequr investime”, tha Silvestri.

Bashkëpunimi më i madh rajonal, shtoi ai, do të mundësojë zgjidhje më efektive për sfidat e tjera të përbashkëta si lufta kundër trafikimit njerëzor, ndryshimet klimatike, terrorizmi. Infrastruktura dhe bashkëpunimi rajonal janë një parakusht për përparimin ekonomik, por vetëm ato nuk janë të mjaftueshme, është e nevojshme të përfshihen edhe Qytetarët nga rajoni, dhe vuri në dukje se në konferencën për të ardhmen e Evropës duhet të marrin pjesë edhe vendet e rajonit, veçanërisht të rinjtë”, tha Silvestri.

Postime të ngjashme

Deri në tre orë pritje në kufirin Serbi-Maqedoni! Mërgimtarët ankohen: Kjo është e tepërt

D V

Këto vendime solli kryesia qendrore e ASH-së

D V

Bexheti në mbështetje të vlerave kulturore e artistike

D V

Mersel Bilalli: Në duart e Besës është “çelësi i qeverisë”

D V

Ohri mbeti në listën e UNESCO-s, do të jetë nën mbikëqyrje të rreptë

D V

U harxhuan miliona, por shatërvanët në qendër të Shkupit nuk punojnë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...