Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Gani Mehmetaj fiton çmimin ‘Kadare’ për vitin 2020

Shkrimtari nga Prishtina, Gani Mehemtaj ka fituar çmimi letrar “Kadare” për vitin 2020.

Këtë çmimi Mehmetaj e fitoi për romanin “Zogjtë e qyqes”.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë autori i romanit në Facebook.

Përveç Mehmetaj në  mesin e 5 finalistëve për këtë çmim për këtë vit ishin edhe Behar Jacaj, Ballsor Hoxha, Arbër Ahmetaj dhe Marcel Hila.

Ky çmim jepet nga Fondacioni MAPO dhe Universitetit Evropian në Tiranë.

Vlera e tij është 10 mijë euro.

Postime të ngjashme

Prezantuesit e çmimeve Oscar 2021

S.B.

Poezia e Visar Zhitit në filmin irlandez `To the Moon`

S.B.

“Nomadland”, fituesi i madh i BAFTA-s

S.B.

Ungharetti, poeti i natyrës dhe shpirtit

S.B.

Origjina e panjohur e ‘Himnit të alfabetit’, të shkruar nga Parashqevi Qiriazi

S.B.

Instituti Francez në Shkup i dhuroi një donacion librash Universitetit të Tetovës

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...