Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

“Garë e makinave në hënë”

Zhurnal Ads

Elon Musk ka një ide të re “të çmendur”.

SpaceX, një kompani në pronësi të Elon Musk, ka në plan të dërgojë dy makina në hapësirë ​​për të garuar në Hënë.

Elon Musk planifikon të punojë me Frank Stephenson, një dizajner i famshëm i Ferrarit, për të zhvilluar dy makina të telekomanduara.

Këto automjete pritet të lëshohen në vitin 2021 si pjesë e misionit të SpaceX, transmeton Telegrafi.

Stephenson është gjithashtu i njohur për punën e tij në McLaren, BMW dhe marka të tjera të makinave të nivelit të lartë. Business Insider raportoi se një SpaceX Falcon 9 pritet të nisë makinat e ardhshme në tetor të vitit 2021.

“Ky është një projekt që ndihmon në zhvillimin e inovatorëve të së ardhmes, duke i lejuar ata të ëndërrojnë gjëra të mëdha dhe të kuptojnë se asgjë nuk është e pamundur”, tha Stephenson.

“Hapësira është një vend magjepsës, mbetet i pashfrytëzuar për projektuesit që lulëzojnë dhe unë mezi po pres të ndaj disa nga njohuritë e mia me ata që janë përfshirë në këtë projekt inovativ”, shtoi ai.

Nxënësit e shkollave të mesme do të drejtojnë automjetet

Dy ekipe nxënësish të shkollave të mesme do të drejtojnë automjetet e ardhshme me telekomandë. Shumë gjimnazistë nga e gjithë bota do të garojnë në tetë javë dhe ata që janë të kualifikuar do të përfshihen në gjashtë ekipet e mbetura.

Secila skuadër do të ketë pesë anëtarë. Ky projekt u bë i mundur nga Moon Mark, një kompani arsimore multimediale.

Ekipet e mbetura do të punojnë së bashku me Stephenson.

Projektuesi i Ferrarit shpjegoi se aventurat e gjimnazistëve në hapësirë ​​do të kapen, prodhohen dhe shpërndahen në të gjithë botën nga Moon Mark.

Gara e hënës do të ndihmojë të rinjtë

Stephenson dhe nxënësit e shkollave të mesme nuk kanë lëshuar ende ndonjë azhurnim se si do të duken automjetet.

Pasi makinat të prodhohen, ato do të barten në një zbarkues hënor Nova-C, i cili është krijuar nga Intuitive Machines, një kompani që punon me Moon Mark dhe Lunar Outpost.

Ky mision hapësinor do të ndihmojë brezat e rinj pasi që ata do të përfshihen në hapësirë ​​ajrore. Gara e hënës do t’i ndihmojë ata të kuptojnë më shumë rreth hapësirës.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Fermeri largon barin e keq pa përdorur kimikate, me traktor “flakë”

S.B.

Kungulli thyen rekordin në Gjermani

admin

Mësuesja shtatzënë infektohet dhe ndërron jetë nga COVID-19, pasi kolegët i organizuan baby shower

admin

Kishte porositur PS5, por në vend të tij i erdhi një qese me oriz

S.B.

Horoskopi, e diel 18 tetor 2020

admin

Toka fut në gravitetin e saj një mini-Hënë të çuditshme

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...