Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Gati dyfish është ulur numri i vrasjeve në Maqedoni të Veriut

Shkup, 13 tetor – Zhurnal.mk – Sipas raportit vjetor për punë të Prokurorive publike të Republikës së Maqedonisë së Veriut në vitin 2019 i cili është dorëzuar në Kuvend, numri i vrasjeve është ulur nga 65 në 35 krahasuar me një vit më parë.

Në vitin 2019, nga 35 vrasje, akuza kanë marë 30 prej tyre, ndërsa aktvendime janë marë për 24, informon Zhurnal.

“Duhet të theksohet ulja e numrit të veprave penale gjatë vitit 2019 në krahasim me vitin 2018 lidhur me veprat penale kundër jetës dhe trupit. Dukshëm është ulur numri i vrasjeve të kryera në vitin 2019 kur janë kryer 59 vrasje (35 vrasje dhe 24 në tentativë), për dallim nga 82 vrasje (65 të kryera dhe 17 në tentativë) në vitin 2018.

Është vërejtur dhe ulje e numrit të lëndimeve të rënda trupore kështu që në vitin 2019 për këtë vepër penale janë ndjekur 238 persona për dallim nga viti 2018 kur janë ndjekur 351 persona.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Komisioni për mbrojtje dhe siguri debaton mbi Ligjin për shtetësi, ja qëndrimet

T E

Deputeti Rexhepi takon kreun e Sarajit, Bexhetin: Diskutohet ndërtimi i urës në Llokë

T E

PE kërkon që Shkupi dhe Tirana të fillojnë negociatat, vazhdimin e luftës kundër korrupsionit dhe reformat

T E

Simovski: Shtyrja e mundshme e regjistrimit, me vendim të KSI-së

T E

Noari 3 vjeçar ka nevojë për ndihmë, vuan nga tumori në veshkë

T E

Pendarovski për propozimin e Osmanit: Nuk ka nevojë të ndryshohet asgjë në Kushtetutë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...