Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Geer: Fillimisht marrëveshje me Bullgarinë e pastaj hapen bisedimet me BE

Shkup, 29 janar – Ambasadori i BE-së në Shkup, David Geer ka dhënë një deklaratë rreth çështjes së bllokadës që Bullgaria i bën Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt BE-së.

Sipas tij, bisedimet e vendit me BE-në do të fillojnë kur do të ketë një marrëveshje.

Geer deklaroi sot se rruga ku gjendet Maqedonia e Veriut është dykahëshe, dhe marrëveshja me Bullgarinë duhet të arrihet.

Ai shtoi se kjo nuk duhet të jetë arsye për të mos vazhduar me zbatimin e reformave në vend, duke shtuar se sa më shumë që përparohet në këtë drejtim, aq më afër do të jetë vendi me BE-në.

Geer shton se e kupton mosdurimin sepse njerëzit dëshirojnë një çelje sa më të shpejtë të bisedimeve.

Postime të ngjashme

Nënshkruhen 12 marrëveshje për bashkëpunim ndërkufitar me Bullgarinë dhe Kosovën

Z H

Shaqiri: Kyçja në platformën e interoperabilitetit është domosdoshmëri për secilin institucion

Z H

KSL: Në vend që të thoni se administratorët janë të korruptuar, rrituani pagat atyre

Z H

“Mini Shengeni” nga nesër edhe më e fortë, forcohet bashkëpunimi mes Serbisë, Shqipërisë e Maqedonisë

Z H

Shërbime të reja në sportelet e SHA “Posta e Maqedonisë së Veriut”

Z H

Hoxha në inspektim të njësisë së re rajonale të MBPEU-së në Aerodrom të Shkupit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...