Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Geer: Reformat në gjyqësor të patjetërueshme për anëtarësimin në BE

Zhurnal Ads

Shkup, 13 janar Zhurnal.mk – Një sistem drejtësie i lirë nga presionet dhe kufizimet politike është baza për afrimin e vendit me Bashkimin Evropian, thotë ambasadori i BE David Gere. Ai beson se reformat që delegacioni i BE ka ndihmuar në dy vitet e fundit do të ndihmojnë në rivendosjen e besimit në gjyqësor.

“Reforma në drejtësi në thelb është në interes të qytetarëve sepse i referohet barazisë para ligjit, i referohet të drejtave, besimit tek institucionet shtetërore, si dhe hyrjes së investimeve në vend sepse çdo investitor dëshiron të dijë që ekziston një klimë të besueshëm dhe të parashikueshëm. “Pra, është baza e të gjitha aspekteve të jetës ekonomike, shoqërore dhe politike,” tha Richard Gere, Ambasadori i BE.

Ministri i Drejtësisë pret që reformat e zbatuara me ndihmën e Bashkimit Evropian do të përmirësojnë punën e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Mariçiç shpreson që padia kundër një anëtari të Këshillit Gjyqësor nuk do të pengojë procesin e pastrimit gjyqësor.

“Unë mendoj se Këshilli Gjyqësor do të gjejë një mënyrë për t’u marrë me përgjegjësinë e anëtarit të Këshillit Gjyqësor, por që nuk mund, për shkak të një anëtari, të vulosë të gjithë Këshillin Gjyqësor se nuk mund të bëjë punën e tij,” tha Bojan Maricic.

Në mbështetje të reformave, Bashkimi Evropian, në bashkëpunim me OSBE, do të ndjekë çështjet e korrupsionit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Euraktiv: Bullgaria po përpiqet të ndryshojë taktikat me Maqedoninë

Z H

“BE Observer”: Nuk ka Evropë të bashkuar derisa në hartën e saj është vrima e Ballkanit Perëndimor

E.E.

Vinicë, shkatërrohet grupi që shiste në mënyrë të paligjshme teste për Kovid-19

E.E.

Subvencionet për biçikleta në Gostivar do të paguhen nga java e ardhshme

E.E.

Danaillovski: Të rritet numri i transportit publik, dhe të rregullohet numri i udhëtarëve që hyjnë

E.E.

Autostrada Kërçovë – Ohër ende larg përfundimit!

B M
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...