Agjencia Zhurnal.mk
Bota

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit, tha një mjek në gjyqin e Derek Chauvin

Afro-amerikani, George Floyd, vdiq nga mungesa e oksigjenit gjatë arrestimit të tij, ka thënë një mjek në gjyqin e ish-oficerit të policisë, Derek Chauvin në Minneapolis.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, duke kundërshtuar mbrojtjen, mjeku Martin Tobin tha se ilaçi fentanil nuk e shkaktoi vdekjen e Floyd-it.

Ai tha se edhe një “person i shëndetshëm… do të kishte vdekur”.

Chauvin, 45-vjeçar, u filmua duke ia vendosur afro-amerikanit gjurin në qafë për më shumë se nëntë minuta, pasi e kishte arrestuar këtë të fundit në muajin maj të vitit 2020.

Ish-oficeri është në gjyq për vrasje dhe ka mohuar akuzat kundrejt tij për sa i përket rastit në fjalë.

Pamjet ku shihet oficeri i bardhë, Chauvin duke ia vendosur gjurin në qafë afro-amerikanit, Floyd, shkaktuan protesta globale kundër racizmit.

Postime të ngjashme

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

Minatorët gjejnë diamant në Botsvana, mund të jetë i treti më i madh në botë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...